Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън поиска ускоряване на Covid ваксинацията

Джо Байдън
Снимка: БТА

Президентът на Съединените щати Джо Байдън обяви, че до 100-ия ден от началото на мандата му - това е в средата на май - цели имунизацията на населението срещу коронавируса да достигне 200 милиона дози. Котата 100 милиона беше достигната миналия петък - на 58-ия ден от встъпването на Байдън в длъжност.

На първата си пресконференция в Белия дом тази вечер той каза, че очаква да се кандидатира за втори мандат през 2024-а.

Американският държавен глава заяви по време на виртуалното си участие в онлайн заседанието на Европейския съвет, че силен Европейски съюз е в интерес на Съединените щати.

Джо Байдън изразил очакване за тясно сътрудничество в борбата с Covid-19 и климатичните промени, както и по външнополитически въпроси от взаимен интерес, се посочва в съобщение на Белия дом.

По време на продължилата около час пресконференция Байдън обърна внимание на вътрешнополитически теми като отрече критики, че по-смекченият му подход към имиграцията е довел до повече деца по южната граница.

Toй също се изказа остро срещу водените от републиканци опити в някои щати за налагане на рестрикции при гласуване. 

На международната сцена Байдън отговори с „да“ на въпроса дали Северна Корея е топ приоритета му в чужбина. Той заяви, че Съединените Щати ще предприемат ответни действия,  ако Пхенян ескалира тестването на балистични ракети. Президентът обаче посочи, че е готов и за дипломация, която обаче трябва да е с условие – резултатът да е разпадане на ядрената програма на Северна Корея.

Обширно бе разисквана и темата с Китай като Байдън описа отношенията като сериозна конкуренция между две суперсили и поясни, че не иска конфронтация. Той нарече китайския президент Си Цзинпин автократ.

На пресконференцията президентът също се впусна в коментар, че бъдещите поколения ще изследват кое било по-успешно демокрацията или автокрацията. Байдън каза, че според него демокрацията притежава способите да се справи със съвременните предизвикателства и посочи също, че амбициите на Китай да стане най-богатата и най-влиятелната страна в света няма да се осъществят по негово време. Съединените Щати ще отговорят увеличаване на инвестициите в наука и изследвания, поясни Байдън.  

За изтеглянето на войските от Афганистан президентът изрази съмнения, че срокът за това от 1 май, поставен в договор от администрацията на Доналд Тръмп ще бъде спазен. „Ще се изтеглим. Въпросът е кога ще се изтеглим“, каза държавният глава. 

В Източното крило на Белия Дом Байдън отговори на въпроси от десет журналисти. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На "Лесово": Задържаха близо 120 000 лв. недекларирана валута в легло на шофьор на камион

Недекларирана валута за близо 120 000 лева откриха митническите служители на Митнически пункт "Лесово" под матрака на легло в шофьорската кабина на товарен автомобил. Товарната композиция с чужда регистрация пристига на пункт "Лесово" на 30 април на изходящо трасе към Турция. В зоната за митнически контрол водачът, турски гражданин, е представил..

публикувано на 03.05.25 в 10:49
Виктор Йоцов

Проф. Виктор Йоцов: САЩ няма да се оттегли от МВФ и Световната банка, защото губят инструмент за влияние

Никога не съм се замислял за изявленията, че САЩ могат да се оттеглят от МВФ и Световната банка. Не мисля, че ще се оттеглят, защото САЩ задават тона. Могат да си критикуват, могат да искат смяна на ръководство, но няма да се оттеглят, защото губят инструмент за влияние. Тази прогноза направи проф. Виктор Йоцов, преподавател в УНСС, в..

публикувано на 03.05.25 в 10:32
Снимката е илюстративна.

Петима оцеляха след 36 часа в блато с алигатори в Боливия

Петима души оцеляха в продължение на 36 часа в блато, гъмжащо от алигатори, в боливийската Амазония. Петимата летели по 180-километров маршрут до град Тринидад, когато едномоторният самолет внезапно започнал да губи височина. 29-годишният пилот Андрес Веларде опитал да намери подходящ терен за кацане, но бил принуден да приземи машината..

публикувано на 03.05.25 в 10:23

Първи Фестивал на българското сирене и млечните продукти се провежда във Враца

Официален старт на първото издание на Фестивала на българското сирене и млечните продукти във Враца беше даден в 10 часа. А по-рано на площада пред сградата на администрацията се проведе врачанска закуска с мекички и сирене, предаде БТА. За посетителите в събота сутрин на площада пред сградата на администрацията ще има подготвена врачанска..

публикувано на 03.05.25 в 10:17

10-то юбилейно издание на фестивала на Чипровския килим

Започва 10-тото юбилейно издание на фестивала на Чипровския килим. Министърът на туризма Мирослав Боршош ще е официален гост на откриването на фестивала на Чипровския килим. Вече десета година на площад "Чипровско въстание" се излагат килими произведени от ръцете на местни килимарки. Чипровският килим е обявен от ЮНЕСКО за световно..

публикувано на 03.05.25 в 10:10
Тръмп и Зеленски разговарят на четири очи във Ватикана в деня на погребението на папа Франциск

Шашанк Джоши: Откъсване на САЩ от украинския въпрос е напълно възможно

Късно през нощта на сряда срещу четвъртък от Вашингтон дойде новината за създаване на Американско-украински фонд за инвестиции във възстановяването на Украйна. В следващите десетилетия съвместният фонд ще инвестира значителни средства в добива и преработката на полезни изкопаеми - не само петрол и природен газ , но и графит, литий и редкоземни..

публикувано на 03.05.25 в 10:09

"Кръстоносният поход" на Доналд Тръмп срещу университетите от Бръшляновата лига

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп замрази милиарди долари грантове за научни изследвания за редица престижни университети, сред които "Харвард", "Колумбия", "Принстън" и "Корнел" с основния аргумент, че не правят достатъчно, за да се противопоставят на антисемитизма в кампусите. Вчера Тръмп обяви, че ще отнеме статута, с който..

публикувано на 03.05.25 в 10:00