Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация „Детски книги” продължава с инициативите за насърчаване на четенето

Валентина Стоева
Снимка: Пламена Бачийска

2 април е обявен за Международен ден на детската книга. Празникът съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен, създател на едни от най-великолепните детски приказки на всички времена.

2 април е избран за Международен ден на детската книга през 1967. Организатор е Международният съвет на книги за младите хора със седалище в Швейцария. Съветът организира и най-престижната награда за детска литература "Ханс Кристиян Андерсен".

"От 1967 година насам 2 април се празнува като международен ден на детските книги и всяка година някоя от националните секции, които членуват в този Международен съвет, избират свой представител писател, който да напише обръщение до децата по целия свят и художник, който да създаде плакат за празника", каза в предаването "Нощен хоризонт" Валентина Стоева, създател на фондацията за насърчаване на четенето „Детски книги” и на едноименния сайт.

Фондацията е създадена преди 8 години:

"Основната ни мисия е да насърчим грамотността и да отгледаме грамотно поколение, което може да се случи само и единствено, когато поставим четенето за удоволствие и пожелание на фокус".

От 11 май до 22 септември 2021 година може да се гласува за наградата "Бисерче вълшебно".

"Цяло лято ще имат време децата да четат. Четенето може да започне още сега, тъй като номинираните заглавия са налични в сайта и нищо не спира децата да четат и да имат по-дълго време".

Наградите - бронзови статуетки ще бъдат връчени на 23 октомври, когато е роден Джани Родари. 

"Читателска щафета", кампания за насърчаване на четенето, е създадена през 2011 година.

"Наш екип избира книги, които са интересни, забавни, имат образователен елемент, но той не е дидактичен, не е натрапен. Канехме децата в рамите на 3 месеца да изберат от 10 заглавия - да ги прочетат, да попълнят формуляр, който да изпратят по пощата", подчерта Валентина Стоева.

Според нея кампанията е трудоемка за изпълнение, изисква доста ресурси. След няколко годишно прекъсване кампанията "Читателска щафета" е възстановена отново през 2020 година. 

"Идеята е ние да покажем на децата, че чрез книгите те могат да учат и да играят".

Валентина Стоева е завършила Националната гимназия по древни езици и култура, а после следва "Политология" и "Дипломация и международни отношения". От 2008 г. се занимава с насърчаване на четенето сред децата. Носител е на званията „Посланик на библиотеките“ и „Рицар на книгата“. Тя е основен координатор на Национална награда „Бисерче вълшебно“. Майка е на дъщеря (2002 г.) и син (2014 г.). Валентина Стоева е докторант по специалността "Теория на четенето" в СУ "Св. Климент Охридски".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06