„Без съмнение ваксинационната кампания в Европейския съюз като цяло ще се ускори през второто тримесечие, и то значително. Ако правителствата на страните членки са в състояние да оползотворят всички ваксини, които ще получат през този период, Евросъюзът ще успее да имунизира 70 процента от пълнолетното си население до края на юни... Трябва да отчетем, че различните страни са купили различни количества от различните ваксини. И тъй като най-голямата част от дозите, които се очакват сега, са от „Пфйзер“/„Байонтех“, страните, заложили в най-голяма степен на тази ваксина, ще са в още по-благоприятна позиция. А онези, които са купили по-големи количества от „АстраЗенека“, например, ще са относително по-необлагодетелствани“.
Това каза пред БНР Якоб Киркегаард от германския фонд „Маршал“.
Според него отделни страни членки няма да могат самостоятелно да блокират или значително да променят ваксинационната стратегия на Европейския съюз, но от друга гледна точка, някои действия на отделни еврочленки могат и играят съществена роля.
„Австрийският канцлер Себастиан Курц направи няколко настоятелни изявления за това как Австрия не е получила полагащият ѝ се дял от ваксините. Освен това заплаши да блокира покупката от страна на Еврокомисията на допълнителни 100 милиона дози от ваксината на „Пфайзер“, ако Австрия не получи повече, отколкото ѝ се полага според числеността на населението ѝ. С това Курц стана доста непопулярен в едва ли не всички останали еврочленки. Някои страни членки получават преференциално от договорените от Еврокомисията допълнителни 10 милиона дози. Това са страни, които наистина са имунизирали относително малка част от гражданите си и са поръчали по-малко от ваксината на „Пфайзер“.
Еврокомисарят Тиери Бретон очаква до началото на лятото Европа да реши проблема с недостига на ваксини срещу коронавируса - с над 50 фабрики, които ще затворят цикъла на производство. Какво ще правим тогава с толкова много дози? Киркегаард отговори в предаването „Събота 150“:
„Ако се реализира стратегията на еврокомисаря Бретон, което подозирам, че има голяма вероятност да стане, Евросъюзът ще се превърне в най-големия производител на ваксини в света и то с голяма преднина пред останалите. Интересите ни диктуват всички по света да получат ваксина - защото това ще направи минимален рискът от появяване на нови мутации на вируса. Затова трябва да осигурим ваксини за света. Очевидно ще има и политически ползи. Ситуацията към момента показва, че Европейският съюз е изнесъл вече десетки милиони дози по света, въпреки че самият той изпитва остър недостиг. Това, по мое мнение, е похвална отдаденост на принципите на свободната търговия и на помощта за другите, дори когато в краткосрочен план с това вредиш на себе си. Успешното увеличаване на производствения капацитет в Евросъюза, и то толкова бързо, се дължи и на факта, че ваксините и съставките за тях се търгуват с останалия свят без ограничения от страна на Европа. Фактът, че Съюзът става най-големият производител, а с това и износител на ваксини, би трябвало да успокои европейците и те да са сигурни, че недостиг на ваксини в Евросъюза вече няма да има“.
По думите на Якоб Киркегаард Еврокомисията е направила стратегическа комуникационна грешка, като се е опитала да скрие факта, че Европейският съюз е вече доста голям износител на ваксини.
„Разбираемо е защо Комисията се държеше така - защото правителствата на страните членки не искаха да признаят, че Съюзът изнася при очевиден недостиг. Но това си беше чисто потулване на фактите. Сега, след като вече всичко е известно, е наистина глупаво Еврокомисията да говори за пропорционалност, реципрочност и всякакви други абстрактни понятия, които са потенциални параметри за ограничаване на износа на ваксини преди всичко за Обединеното кралство, но и за други страни. Глупаво е заяждането с Великобритания, защото тя е дребен производител на ваксини“.
Киркегаард подчерта, че китайците изнасят сериозно количество ваксини, а Русия играе много цинична игра.
„Руснаците са ваксинирали твърде малка част от населението си, но в същото време Путин използва като пропаганден инструмент постиженията на блестящите руски учени и ефективната ваксина, която са създали. Лъсва обаче и проблемът на Русия - че тя няма достатъчно промишлен капацитет и затова няма да бъде в състояние да направи това, което Европейският съюз скоро ще прави - да ваксинира със замах света. В известна степен това се отнася и за Китай. Производственият му капацитет е значително по-голям от руския, но няма да може да се мери с количествата от Евросъюза. За това ще допринесе и фактът, че китайските ваксини са съмнително ефективни - не са тествани толкова колкото западните. И Китай, и Русия към момента се опитват да използват краткосрочен шанс да спечелят влияние с готовността си да изнасят ваксини, въпреки че не са имунизирали собственото си население. Това ще се промени само след 3 месеца, когато ще има значителни излишъци от ваксини в Съединените щати и в Европейския съюз, които до тогава вече ще са ваксинирали едва ли не всичките си граждани“.
Интервюто с Якоб Киркегаард можете да чуете в звуковия файл.
" Европейците не спират да пътуват. Ето защо най-голямата реформа по отношение на правата на пътниците от 2014 година насам е толкова важна". Това обясни пред БНР Андрей Новаков, евродепутат от ЕНП, член на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП. 13 милиарда пътувания се извършват в Европа за година със самолет, кола, влак или кораб...
Мощно земетресение с магнитуд 6,1 по Рихтер е регистрирано в Егейско море. Няма жертви и разрушения. По мобилните телефони на жители и туристи на островите Крит, Касос и Карпатос властите изпращат предупреждение за риск от цунами. Хората да се отдалечат от бреговете, съветват гръцките власти. След земетресението от 6,1 по Рихтер няма..
В Плевен, на извънредна сесия на Общинския съвет, обсъждат Бюджет 2025. Общият размер за Общината възлиза на 201 700 000 лева. Председателят на Общинския съвет доц. Иван Малкодански свиква извънредно заседание от 11 часа. Основната точка е Бюджет 2025 . Преди дебата проектът за бюджет беше разгледан от всички постоянни комисии в Общинския..
За първи път България събира европейските лидери в електронната търговия на годишна среща в София. Темите на мащабното събитие - с участието на представители на Европейската комисия, на политици и експерти - засягат дигиталното управление и високите технологии в онлайн продажбите. Двудневният форум в София е най-значимото събитие в сектора..
Социалистическата партия на премиера на Албания Еди Рама е постигнала внушителна победа на парламентарните избори, осигурявайки му четвърти мандат на поста, предаде АФП, позовавайки се на официални резултати, публикувани късно снощи. Социалистите печелят 52,1% от неделния вот срещу 34,2 за алианса на опозиционните партии, оглавен от Сали Бериша,..
В София не се движат трамваи, тролеи и автобуси на градския транспорт. От 4 часа тази сутрин работещи в столичния обществен транспорт блокираха депата и гаражите - с искане за увеличение на заплатите. От столичния "Метрополитен" пуснаха допълнителни шест влака по линиите на метрото. Денят е обявен за неучебен от кмета на София..
Израелските военни заявиха, че са прихванали ракета, изстреляна от Йемен към територията на еврейската държава. Изстрелването съвпада с посещението на американския президент Доналд Тръмп в Персийския залив. Израел нанесе нови удари по Йемен, обяви, че е извадил от строя летището в Сана В началото на този месец американският президент..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..