Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборите за Учредително събрание са първите след Освобождението

Музеят „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

Днес избираме депутати за 45-о обикновено Народно събрание. А преди повече от 140 години се провеждат първите избори след Освобождението. Сформира се Учредителното събрание и българският народ полага основите на своята държавна самостоятелност.
 

Изборите за Учредително събрание са първите след Освобождението. От 229 народни представители, 92-ма са избрани от народа, 116 участват по звание и 21 са назначени от руският императорски комисар княз Александър Дондуков-Корсаков. Това става във времена, в които все още не е имало установени изборни правила и норми.

Учредителното събрание е открито на 10 февруари 1879 година. В Търново са призовани народните представители, за да създадат основния закон на държавата – Конституцията, от който зависи развитието на свободното Княжество.

"Както казва и Симеон Радев, в Търново се събира Събрание на по-известни български дейци. Това са най-подготвените за времето си хора. Повечето от тях са завършили в Русия. С малки изключения има завършили в Западна Европа. Габровските депутати, по-голямата част от тях са с висше образование", каза  историкът Иван Постомпиров, главен уредник в Регионалния музей в Габрово.

От 40 души народни представители от Търновска губерния в Учредителното събрание седем души са габровци. По звание, т.е. по длъжността, която заемат, в събранието са включени председателите на Габровския окръжен съд, на Окръжния и на Градския управителен съвет. Сред депутатите са д-р Алекси Христов, заслужил габровски общественик, Иван Гюзелев, учител по физика в Габровската гимназия, Райчо Каролев, инспектор на училищата в Русенска губерния, Владимир Палаузов, син на Николай Палаузов, представител на Одеското българско настоятелство, един от забележителните юристи на Русия, който работи по проекта на Конституцията.

Габровските депутати са на възраст между 30 и 42 години. Петима са Априлови стипендианти. Произхождат от търговско-занаятчийските среди. Съставът на Търновското събрание е разнообразен по отношение на професиите и заниманията на участниците. От габровските депутати четирима са бивши учители, двама са търговци и един е лекар.

Основният въпрос, който най-напред занимава народните представители, е присъединяването на българските земи, останали под чужда власт.

"Учредителното събрание започва по интересен начин с предложение да се направи подписка за присъединяване на останалите под турска власт български земи в Македония и в Тракия. Дори голяма част от представителите предлагат да не започват самите заседания, преди да завърши това нещо, но постепенно се вижда, че това не е възможно, тъй като Великите сили са се споразумели по този въпрос", допълни Иван Постомпиров.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17