5056 българи, живеещи в Съединените щати, се очаква да гласуват на парламентарните избори за 45-о Народно събрание.
Подадените заявления за участие са с близо 50% повече от тези през 2017 година и това засилва очакванията за по-голяма избирателна активност на сънародниците ни отвъд океана.
Заради българските законови ограничения в Съединените щати има само 35 избирателни секции, а исканията бяха за 46.
Българският град на Америка си остава Чикаго. На пет места се гласува в района на Ветровития град - в самия център, в сградата на генералното консулство е едната секция, а другите четири са в предградията, където живеят най-много българи.
Поради часовата разлика изборният ден започна в следобедните часове българско време, но точно в 7.00 за Чикаго.
По-рано започнаха да гласуват българите в източната част на Съединените щати, в столицата Вашингтон, Ню Йорк, Пенсилвания, Северна Каролина, Джорджия, Индиана.
В тази часова зона най-голям е броят на българите в Ню Йорк. Там има две избирателни секции, където гласуването тече от 15.00 часа българско време.
Последни - в 17.00 часа българско време, започнаха да гласуват и българите, заселени на Западния бряг - в районите на Лос Анджелис, Сан Франциско, Финикс, Лас Вегас, Сиатъл.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще реши дали да атакува Иран в рамките на две седмици, докато Израел и регионалният му съперник продължават да си разменят въздушни удари от седмица, предаде АФП. "Въз основа на факта, че има значителна вероятност в близко бъдеще да се проведат преговори с Иран, които може да се състоят или не, ще взема решение..
Испания отказва да приеме целта да отделя 5% от брутния си вътрешен продукт за военни разходи през следващото десетилетие. Това пише в писмо на премиера Педро Санчес до генералния секретар на НАТО Марк Рюте. В документа, разпространен от вестник EL PAÍS, министър-председателят посочва, че поемането на ангажимент за цел от 5% би било не само неразумно,..
Представители на ВМРО протестираха на граничния пункт "Златарево" в подкрепа на българите в Северна Македония. Протестът е провокиран от осъдителната присъда срещу председателя на българския културен клуб в Битоля Люпчо Георгиевски. Стотици привърженици на ВМРО затвориха пътя към граничния пункт "Златарево". Знамената на България и на..
Полицията е задържала петима румънци за кражба на голямо количество цигари и електронни устройства за пушене от камион в ловешкото село Микре. Сигналът за кражбата на неустановено количество цигари и електронни устройства от камион в Микре е подаден на 18 юни. След незабавни действия на служители на ОДМВР – Ловеч и ГДНП са установени две превозни..
Адвокатите прекратяват ефективния си протест си от понеделник, съобщиха от пресцентъра на Министерството на правосъдието след среща на министър Георги Георгиев с председателите на адвокатските колегии в страната. Адвокатите започват стачка "Промените в Наредбата за заплащане на правната помощ, с която увеличаваме с 50% средствата, вече са..
Районен съд Кюстендил постанови "лишаване от свобода“ за срок от 1 година и глоба от 2000 лева за 48-годишна кюстендилка, шофирала такси без лиценз и за употреба на наркотици зад волана. При това - след като е била осъждана вече за такова престъпление. И е била с отнето свидетелство за управление, за което е осъдена на още 3 месеца лишаване от..
Най-малко 72 души са загинали днес при израелски удари в Ивицата Газа, съобщи Службата за гражданска защита на анклава. 21-а от жертвите се били събрали край местата за разпределение на помощи. Според говорител на службата, цитиран от "Франс прес", шестима души са били убити в южната част на анклава, други 15- в централна зона, известна като коридора..
Националната спортна академия "Васил Левски" ще приема студенти в специалността "Медицинска сестра" за трета поредна година . Интересът към тази..
" Нашата кожа запомня слънчевите изгаряния още от детството ни , след време, ако пак на същото място има изгаряне, става опасно, каза за "Нощен..
"Към настоящия момент назначените служители в болницата в Силистра са 505 души . Служителите, които са в пенсионна възраст, са 113 . Не ни достигат..