„Аз съм много претенциозен към текстовете, които поставям. Започвам с тази уговорка, защото познавам Йонка (Йонка Илиева- бел. на ред.) и нейното творчество от доста време, но този тандем се създаде едва по повод „Дойдох си“. „Дойдох си“ е един много интересен, съвременен и философски текст. Чрез него, превръщайки го в спектакъл, могат да се кажат много неща, които вълнуват българите в това объркано време. Този текст за мен е едно предизвикателство и за целия екип", каза в предаването „Нощен хоризонт“ Димитър Димитров, режисьор на постановката и директор на Шуменския театър.
Действието на пиесата се развива в запустяло село.
„Времето, в което ни е отредено да живеем, е доста объркано и много от хората не знаят как да намерят онова силно място в собствения си живот, което да го осмисли“, подчерта Димитров.
Според него „суматохата, която цари не само в България, но и в света, обърква хората и ги кара да се разровят в мисленето си, в глъбините на човешката същност“.
„Драматургията, театралното изкуство има за цел да подскаже, да провокира мисленето на зрителя, а зрителят е онзи, който спрямо своя манталитет, своите потребности духовни или не ще намери отговори за себе си, защото отговорите са нещо много лично“.
Димитър Димитров подчерта, че основното послание, което иска да стигне до зрителите, е, че „ние всички сме значими на този свят, има смисъл от нашето присъствие“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..