Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стойчо Петров: Чувствам се като убит, като разстрелян

Сигнал до БНР за човек с увреждане, до когото не достига подвижната избирателна секция

Димитрина Чернева: Обикновеният човек остава изключен от държавата

Снимка: БГНЕС

Стойчо Петров от София, човек със 100% увреждане, сигнализира пред „Хоризонт“, че не са му дали възможност да гласува с подвижна избирателна секция в "Люлин".

„Ангажирах пет души, за да гласувам, но това не можа да се случи. Аз съм на легло, чувствам се като убит, като разстрелян“, каза в „Хоризонт до обед“ Стойчо Петров.
„Аз станах свидетел на невъзможността на един човек със 100% инвалидност да гласува, въпреки обещанията и съществуващата нормативна уредба към ЦИК, че хората с увреждания могат да гласуват с подвижна секция“, коментира в „Хоризонт до обед“ Димитрина Чернева, журналист в портала „Култура“.

Стойчо не можа да гласува, независимо че хора му помагат и той успява навреме да регистрира желанието си да гласува чрез заявление в Столичната община, дори с него имахме облог дали наистина ще успее да гласува. Защото той има горчив опит с българските институции, за жалост той спечели облога“, посочи Чернева.

Чернева посочи, че тя самата гласува в "Люлин" в 25 МИР, Стойчо също е в кв. “Люлин“:

"Аз реших все пак до него да достигне мобилна секция, разговарях с тях, но те ме насочиха към телефоните към РИК, там никой не ми отговори и се отказах. После от СИК ме посъветваха да се обърна към полицаите, тези хора от СИК също не знаеха какво да правят, което е странно. Навсякъде се сблъсквах с отговора „Не зависи от мен“.

Накрая от общината в "Люлин" се свързаха в подвижната избирателна секция и ми бе казано, че нищо не може да се направи, защото те са минали през 7-и микрорайон в „Люлин“ рано сутринта и секцията не е успяла да стигне до него, защото входната врата на блока му е заключена. Но той е дал свой телефон, а никой не му е звънил. До края на изборния ден никой повече не можа да накара тази подвижна секция да се върне…“, разказа Чернева.

По думите ѝ това за този болен човек е пореден опит, че държавата не достига до него, той има и проблем и със здравното си обслужване, но ето, той дори не можа да гласува – какво значение имат обещанията на политиците, когато обикновеният човек се оказва изключен от живота на страната си, заяви още Димитрина Чернева.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22