За кого гласуваха ромите?
Около 24% от ромите са гласували за ГЕРБ и за БСП, близо 24% са гласували за "Има такъв народ", каза за БНР Николай Кирилов от фондация "Рома" - Лом, основател на Постоянната ромска конференция.
"Изводът от тези избори е, че българският народ не толерира крайно националистическото говорене, избирателите дадоха ясен знак на тези формации. Аз смятам, че този полъх и тази тенденция тръгна от САЩ. Самите хора се осъзнаха, че няма място в политиката такова говорене и резултатите от изборите показаха това", подчерта Кирилов.
Също в предаването "Хоризонт до обед" Владислав Петков, културен антрополог в Софийския университет "Св. Климент Охридски", коментира, че има известен проблем да се определи за кои партии са гласували ромите.
"Данните, с които разполагаме, са от екзитполове на "Алфа рисърч" предимно и на други социологически агенции, които ни дават профил по етнически произход, но ние знаем, че това се случва чрез самоидентификация по време на интервюто, когато се събират данните кой как се самоопределя. Ние имаме много по-голям проблем и той е национален за самоопределянето на ромската общност, които, бивайки запитвани, не винаги са склонни да заявят ромския си произход".
Според Петков ниските резултати на националистическите партии се дължат на това, че тези партии са се компрометирали, участвайки във властта през последните години:
"Хората, които гласуваха протестно, голяма част, подкрепяйки "Има такъв народ", решиха да накажат формациите, които са си партнирали с ГЕРБ през последните години. Според мен грешна беше тактиката на самите националистически партии, но аз в никакъв случай няма да ги съжалявам това е добра новина".
Партия "Има такъв народ" отправи и антиромски изказвания, въпреки това получават подкрепа от роми емигранти в чужбина:
"Когато си в чужбина, националната идентичност изпъква над етническата и в този смисъл за мен е обяснимо, че роми в чужбина биха гласували за Слави Трифонов, тъй като те там се чувстват повече българи, отколкото роми", подчерта Николай Кирилов.
Подкрепата от ромски емигранти в Западна Европа за партията "Има такъв народ" коментира и Орхан Тахир, юрист, емигрант в Белгия:
"Избирателната активност сред ромите беше по-ниска в сравнение с общата избирателна активност в България. Голяма част от ромските гласоподаватели изобщо не излязоха да гласуват. Ромите гласуваха така, както гласуват и българите с някои специфики в отделни избирателни райони. Социологическите агенции не можаха да отразят реално гласуването на ромските избиратели, тъй като те се съсредоточиха в секциите, където гласуват хората от големите ромски квартали, така наречените ромски гета".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..