Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За кои партии гласуваха ромите

Снимка: БГНЕС

За първи път от доста години в Народното събрание няма да има националисти. Партия ВМРО няма да има депутати в 45-ото Народно събрание. На изборите през 2017 година "Обединени патриоти" и партия "Воля" са получили общо 464 150 гласа, на изборите през 2021 година те спечелиха 206 768. Партия "Възраждане" е получила през 2017 година 38 000 гласа, на изборите на 4 април спечелиха над 90 000. 

За кого гласуваха ромите?

Около 24% от ромите са гласували за ГЕРБ и за БСП, близо 24% са гласували за "Има такъв народ", каза за БНР Николай Кирилов от фондация "Рома" - Лом, основател на Постоянната ромска конференция.

"Изводът от тези избори е, че българският народ не толерира крайно националистическото говорене, избирателите дадоха ясен знак на тези формации. Аз смятам, че този полъх и тази тенденция тръгна от САЩ. Самите хора се осъзнаха, че няма място в политиката такова говорене и резултатите от изборите показаха това", подчерта Кирилов.

Също в предаването "Хоризонт до обед" Владислав Петков, културен антрополог в Софийския университет "Св. Климент Охридски", коментира, че има известен проблем да се определи за кои партии са гласували ромите

"Данните, с които разполагаме, са от екзитполове на "Алфа рисърч" предимно и на други социологически агенции, които ни дават профил по етнически произход, но ние знаем, че това се случва чрез самоидентификация по време на интервюто, когато се събират данните кой как се самоопределя. Ние имаме много по-голям проблем и той е национален за самоопределянето на ромската общност, които, бивайки запитвани, не винаги са склонни да заявят ромския си произход". 

Според Петков ниските резултати на националистическите партии се дължат на това, че тези партии са се компрометирали, участвайки във властта през последните години: 

"Хората, които гласуваха протестно, голяма част, подкрепяйки "Има такъв народ", решиха да накажат формациите, които са си партнирали с ГЕРБ през последните години. Според мен грешна беше тактиката на самите националистически партии, но аз в никакъв случай няма да ги съжалявам това е добра новина".

Снимка: БГНЕС

Партия "Има такъв народ" отправи и антиромски изказвания, въпреки това получават подкрепа от роми емигранти в чужбина:

"Когато си в чужбина, националната идентичност изпъква над етническата и в този смисъл за мен е обяснимо, че роми в чужбина биха гласували за Слави Трифонов, тъй като те там се чувстват повече българи, отколкото роми", подчерта Николай Кирилов.

Подкрепата от ромски емигранти в Западна Европа за партията "Има такъв народ" коментира и Орхан Тахир, юрист, емигрант в Белгия: 

"Избирателната активност сред ромите беше по-ниска в сравнение с общата избирателна активност в България. Голяма част от ромските гласоподаватели изобщо не излязоха да гласуват. Ромите гласуваха така, както гласуват и българите с някои специфики в отделни избирателни райони. Социологическите агенции не можаха да отразят реално гласуването на ромските избиратели, тъй като те се съсредоточиха в секциите, където гласуват хората от големите ромски квартали, така наречените ромски гета".

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

публикувано на 22.05.24 в 10:24

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53