Днес е Международен ден на ромите, но у нас няма да има чествания заради епидемичната обстановка.
На 8 април преди 50 години в Лондон се провежда първият световен ромски конгрес и е поставено началото на световното движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност. Тогава се учредяват ромското знаме и химна на ромите. През 1992 г. по предложение на Световната ромска организация ООН обявява 8 април за Международен ден на ромите.
У нас в условията на извънредна епидемична обстановка представители на ромски организации се обръщат към Столичната община и към Националния съвет по етнически и интеграционни въпроси за съдействие за отбелязване на датата с чествания, съобразени с пандемията. Подкрепа за организацията на мероприятията обаче липсва, а така според Христо Христов от инициативния комитет за отбелязване на 50-ия Световен ден на ромите страната ни остава единствената, която няма да отбележи официално деня.
„Има ромски въпроси, които не са разрешени. Ромите не участват нито в изпълнителната власт, нито във висшата администрация, няма ги в парламента. Без ромите е нелепо да се решават въпроси на ромите“.
През последните 30 години ромите са изключени от обществено-политическия живот на страната, разказва Васил Михайлов. Проблемите на ромската общност у нас се увеличават заради липсата на политическа воля за решаването им, която се свежда единствено до обещания по време на избори.
Проблемите на ромския етнос не могат да се решават без тяхното участие, казва Йордан Благоев и признава, че много от неправителствените организации, работещи за ромското включване през годините, са недобросъвестни.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..
На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня. Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..
Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..
Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...
10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста. Десетимата младежи ще останат..
Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..
Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..