Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На мегдана, но през социалните мрежи

Деца доброволци помагат на възрастни хора по проекта „Внуци под наем“

Хората със специални потребности са като нас

Снимка: Сдружение деца със специални потребности Мадан

Деца доброволци помагат на възрастни хора във второто издание на проекта „Внуци под наем“, който се реализира на територията на община Мадан.

„Основната цел на проекта „Внуци под наем“ е да постави основите на социално предприятие, търсещо работа и реализация на младежи със специални потребности, които преди това ще преминават специални обучения“, каза пред БНР Емилия Георгиева, председател на Сдружение деца със специални потребности Мадан.

„Така решаваме два наболели въпроса в обществото – грижата за самотни възрастни хора и заетост за младежи със специални образователни потребности. Те сами ни търсят, защото нямат големи възможности след завършване на училище. Децата понякога не само физически им помагат, но и разговарят с тях“, каза още Георгиева.

Това е второто издание на проекта, който продължава до края на месец септември и надеждите са да има трети формат. Партньори са НПО от Македония, Турция, също са имали доброволци от Италия и Испания. Проектът е по програма „Еразъм“чрез Европейски корпус за солидарност. В третия формат ще бъдат обхванати 50 възрастни семейства от тримата участници в проекта.

Сдружение деца със специални потребности Мадан

Хората със специални нужди не трябва да бъдат дискриминирани, те могат всичко да изпълнят, ако им се обърне внимание, имат нужда да бъдат стимулирани да участват активно в обществения живот, трябва да ги третираме като равни“, каза в „Преди всички“ Сузана Георгиева, член на сдружението и асистентка на дете с аутизъм по проекта. Тя е студентка по специалност Маркетинг в Университета за национално и световно стопанство:

„Работят, изграждайки доверие помежду си – двете групи – млади и стари, много е зареждащо“, каза още Георгиева.

Успоредно с инициативата правят и платформата „На мегдана“, аналог на едновремешните седенки на нашите баби и дядовци, допълни още председателят на сдружението Емилия Георгиева:

„Продължение на социалните мрежи, но за възрастните хора, които през тази платформа общуват както едно време – на мегдана.“

Още по темата в репортажа на Радостина Чернокова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30