Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предсрочните избори и ябълката на раздора в Гренландия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Поздравяваме ви за изборния успех и очакваме с нетърпение да видим как ще съставите правителство“. Това не е цитат от следизборното говорене у нас, а думи на загубилия предсрочните парламентарни избори премиер на Гренландия към опонентите му. Статутът на Гренландия трудно може да бъде определен - това е автономна територия в рамките на Кралство Дания, свободна и желаеща да доразвие своята независимост от датчаните, но въпреки това ограничена, тъй като разчита на тях за около една трета от годишния си бюджет. Зад вота на ледения остров с едва 56 хиляди жители се крие сложна геополитическа битка.

Зелената партия „Инуитско братство“ спечели изборите с 37% от гласовете. И изпревари управлявалите досега над 40 години и почти без прекъсване социалдемократи, които получиха 29%. Разпределението на мандатите в парламента вещае трудно съставяне на правителство.

Ябълката на раздора, довела до предсрочните избори, е уранова мина в южната част на ледения остров, която може да се превърне във втория по големина обект за добив на редки минерали в света и петия по големина за уран. Жители на района обаче протестират срещу плановете за съхранение на радиоактивни отпадъци.

Така предизборната кампания премина под знака на предложението на досегашните управляващи да се извлекат икономически ползи от добива на полезни изкопаеми. Зелената опозиция се противопостави на развиването на тази индустрия, която вреди на околната среда на острова, и то в момент, когато Гренландия вече е негативно повлияна от климатичните промени.

С това стигаме до геополитическия спор, който предизвиква Гренландия заради значителните залежи на редки метали, които се използват за производството на военна техника. В момента 90% от редките метали в световен мащаб доставя Китай. Гренландските залежи предизвикват сериозен интерес сред държавите, които искат да противостоят на китайското влияние. Борбата, в която са вплетени Съединените щати, Русия и Китай, е за 17 елемента, които имат все по-широко приложение в нововъзникващи и съществуващи високи технологии с огромно значение за следващото поколение зелени и военни технологии. Това осъзна и вече бившият американски президент Доналд Тръмп, когато преди две години поиска да купи Гренландия.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пет държави се наричат арктически - Русия, Канада, Съединените щати, Норвегия и Дания заради Гренландия. Водеща сила за момента категорично е Русия. За президента Владимир Путин Арктика е основен приоритет, включващ добива на суровини, разширяване на икономическата зона, военни бази и атомни ледоразбивачи.

„За Русия Арктика е важна както от икономическа, така и от военна гледна точка“, коментира Екатерина Клименко, експерт за Арктика към Стокхолмския международен институт за изследване на мира СИПРИ.

Съединените щати изоставят в това съревнование, както призна вече бившият американски външен министър Майк Помпео.

„Да, малко сме закъснели. Но ми се е случвало да закъснея за купон и въпреки това да се забавлявам“.

Администрацията на Доналд Тръмп зададе нов тон в Арктическия съвет - вече ще се занимаваме и с геополитически въпроси. Като например как да се противопоставим на Китай, който е световен лидер в доставките на редките метали. Тази линия следва и новият стопанин на Белия дом Джо Байдън, който определи Китай като системен противник и предизвикателство номер едно. В същото време Западът тласна Китай и Русия към още по-тясно сътрудничество, включително и в Арктика, както обяснява Екатерина Клименко:

„Санкциите срещу Русия заради Крим принудиха Москва да си сътрудничи с Китай, за да финансира скъпите си арктически проекти“.

Въпреки това Клименко не смята, че това стратегическо партньорство ще продължи дълго. Още по-малко Русия би позволила Китай да има каквото и да е право на решения в рамките на Арктическия съвет. А тук мненията на Москва и Вашингтон съвпадат напълно.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32