Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Изправи се! Мутри, вън!“ взема мандат от БСП в Кърджали

Снимка: БГНЕС

Избирателната система „Хеър Ниймайер“ отне мандат от БСП в Кърджали. Политици и местни жители са шокирани от новината, че един от петте депутатски мандата в региона отива при формация, получила малко над 1 процент електорална подкрепа. Според тях ситуацията е обидна, защото тази политическа сила не е направила дори минималното усилие да привлече избиратели и е неразпознаваема за гласоподавателите.

На тези избори, както и на предишните, мандатите в региона на Кърджали са по схемата 3-1-1. Трите получава ДПС, един ГЕРБ и един би трябвало да отиде при БСП. Ако не е системата „Хеър Ниймайър“, която разпределя мандатите по метода на най-големия остатък. И тъй като БСП в Кърджали не е произвела цял мандат, няма да получи депутатско място. Това създава диспропорции, обяснява Даниел Пейчев, експерт от Българската асоциация по изборни системи.

Вместо БСП, мандат се очаква да получи коалицията „Изправи се! Мутри, вън!“. На изборите в неделя тя получи малко над 1 процент подкрепа или 778 гласа. При тази ситуация в парламента влиза водачът на листата Максим Генчев. 

"Това е една голяма несправедливост, защото не отговаря на усилията, които направихме по време на предизборната кампания", казва областният лидер на БСП Милко Багдасаров. В изборната нощ дълго са пресмятали резултатите от вота и тогава всичко е било в полза на водача Петя Михалевска.

Това е втори шамар за БСП в Кърджали. През 2005 година левицата загуби мандат, този път заради системата Донт. Водач на листата беше Стефан Данаилов, който успя да събере близо 19 000 гласа в своя подкрепа. Въпреки големият им брой, невиждан дотогава в региона, мандатът се изплъзна от ръцете на БСП. Оказва се, че това не е първият подобен случай. Преди 8 години Видин излъчи мандат за ДПС при гласували за движението едва 474 души. Но както казва изборният експерт Даниел Пейчев, системата е справедлива на национално ниво, но не и на регионално. 

"Обидно е да имаш депутат, без да е направил и една минута кампания", твърди областният лидер на БСП Милко Багдасаров.

Подобно мнение поддържа и журналистът Георги Кулов. Според него коалиции като „Изправи се! Мутри, вън!“ поставят начело в листите си хора, непознати в регионите.

БСП в Кърджали няма да търси подмяна на петия мандат, защото вече е много късно. Според областния лидер Милко Багдасаров такава размяна би могла да се случи на национално ниво.

Репортаж на Валя Апостолова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кая Калас

Калас: Няма дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение защитата от дронове

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас отрече да има дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение на защитата от дронове на пространството на ЕС.  Инициативата за дронове на европейско ниво е за страните-членки. Какво трябва да направим - сензорите, които са ни необходими, прихващачите на дронове, как всичко това..

публикувано на 15.10.25 в 21:35

Вицепрезидентът удостои с орден "Св. св. Кирил и Методий" китайския българист проф. Ма Сипу

Вицепрезидентът Илияна Йотова, която е на посещение в Китай, разговаря със студенти в Пекинския университет за чужди езици.  Над 60 години във висшето учебно заведение се изучава специалност "Българистика". Йотова e подарила на университетската библиотека книги с българска класика.  В Пекински университет за чужди езици се преподават 101 езика,..

публикувано на 15.10.25 в 21:27

Активираха BG-Alert и в района на Свети Влас и ваканционното селище Елените

Системата BG-Alert в района на Свети Влас и ваканционното селище Елените беше активирана по разпореждането на областния управител на Бургас. Причината са очаквани интензивни валежи на територията на Общината. Съобщението има информационен характер и цели да предупреди жителите.  "Поради очаквани интензивни валежи по Южното Черноморие,..

публикувано на 15.10.25 в 21:20

Близо 100 безработни от кюстендилския кв. "Изток" посетиха специализирана трудова борса

Близо 100 безработни от 12-хилядния кв. "Изток" в Кюстендил посетиха организираната от Бюрото по труда специализирана борса с предложения за работа. 16 работодатели представиха условията и офертите си да ги наемат.  По неофициална инхормация безработните в кв. "Изток" са около 800, а стотици не са регистрирани. Преобладаващо са млади хора,..

публикувано на 15.10.25 в 21:07
Протестиращи с плакати и знамена в подкрепа на палестинците пред Roig Arena във Валенсия, Испания, 15 октомври 2025 г.

Обща стачка в Испания в подкрепа на палестинския народ

Испания е обхваната от обща стачка в подкрепа на палестинския народ. Засегната е работата на градския транспорт, болници, министерства, училища и университети. Стачката е организирана от синдикатите, които настояват правителството да прекъсне дипломатическите и търговските връзки между Испания и Израел. Участниците в протеста спряха работа за два..

публикувано на 15.10.25 в 20:38
Украинският министър на отбраната Денис Шмигал

Украйна ще има нужда от 120 млрд. долара за военни разходи догодина

Украйна ще има нужда от 120 млрд. долара за военни разходи догодина, заяви след заседанието на контактната група за страната украинският министър на отбраната Денис Шмигал в щаб-квартирата на НАТО в Брюксел. Той отбеляза, че Русия харчи по 150 млрд. долара годишно за война и ако нападнатата страна изразходва по-малко, тя плаща с животи и..

публикувано на 15.10.25 в 20:36
Флаери от протеста на младите медици.

Млади медици на протест, проведоха "траурно" шествие (ОБНОВЕНА)

Млади медици излязоха на протест Министерството на здравеопазването с искания за гарантирано достойно заплащане и нормални условия на труд. Протестиращите, облечени в черно, тръгнаха на "траурно" шествие, което   премина по столичния булевард "Цар Освободител" и се насочи към Орлов мост. Млади лекари на протест под надслов: "Погребението на едно..

обновено на 15.10.25 в 20:14