Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КС в Германия спря ратификацията на европейския възстановителен план

Конституционен съд на Германия в Карлсруе
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Конституционният съд в Германия спря ратификацията на възстановителния план на Европейския съюз за преодоляване на Covid кризата. И с това застрашава спазването на сроковете за изплащане на коронапомощите. То може да започне през юли само ако следващия месец страните членки ратифицират възстановителния план.

Новината оставя горчив вкус от допълнението, че конституционните съдии в Карлсруе не са готови с мотивите си. Това далеч не е първото смущаващо решение на германския Конституционен съд.

Проф. Вернер Шрьодер, ръководител на института за европейско право в университета в Инсбрук, поясни, че Конституционният съд не разрешава на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер да подпише указ за ратификацията на възстановителния план, докато съдиите не се произнесат окончателно, дали възстановителният план на ЕС не противоречи на Конституцията.

"Ябълката на раздора са 750-те милиарда евро кредити, които ЕК се готви да изтегли от името на съюза, за да подпомогне пострадалите от пандемията европейски икономики", казва проф. Шрьодер. Той коментира:

"Конституционната жалба е подадена от група граждани, сред които и бивши членове на крайнодясната „Алтернатива за Германия“. Това са същите хора, които миналата година подадоха жалба срещу програмата на Европейската централна банка за закупуване на държавен дълг. Те са против това, Германия да поема нов дълг и да плаща за финансовите проблеми на задлъжнели страни членки на ЕС. Според тях валутният съюз е на път да се превърне в дългов съюз, съюз на споделен дълг, в който Германия поема голяма финансова тежест. В тази връзка трябва да признаем, че възстановителният план на ЕС наистина е извънреден бюджет. Договорите на ЕС не предвиждат такъв бюджет. От тази гледна точка въпросът дали ЕС има право да приема такъв спасителен план има своята логика. Има ли право ЕС да поема дълг за да финансира този извънреден бюджет? И още нещо - какво произтича от този план за отделните държави? Кой ще плаща сметката, така да се каже?

Друг аргумент срещу бюджета е, че не се знае, за какво ще се харчат тези корона-помощите. Брюксел казва, парите отиват при страните-членки за преодоляване на последиците от ковидкризата. Най-тежко пострадаха Франция, Испания и Италия. Вносителите на жалбата твърдят, че ЕС няма това право, а ЕС твърди, че правната основа е чл. 122 за реакция при форсмажорни обстоятелства. Пандемията може да се разглежда като форсмажор".

ЕС и преди е поемал дълг. Освен това в договорите на ЕС няма изрична забрана да се поема дълг. Виждате ли основания Конституционният съд на Германия да спре ратификацията?

"В интерес на истината не е съвсем ясно, какво се случва, ако ЕС не може да върне поетия дълг. Тогава вероятно страните-членки ще трябва да възстановяват сумите чрез по-високи бюджетни вноски. Но никой не е казал, че само Германия ще плаща, каквото внушение отправят жалбоподателите. Кредитите, които ще изтегли ЕС, ще се връщат след 40 години. Кой знае, какво ще се случи дотогава. Никой не може да изключи вероятността, че накрая националните държави ще платят сметката".

Това означава ли, че конституционните съдии ще спрат възстановителния план?

"Не вярвам, че жалбата в крайна сметка ще мине. Конституционният съд, според мен, ще я отхвърли, в най-лошия случай ще наложи някакви минимални условия, като например да се изясни съвсем конкретно, кой ще връща кредитите. Конституционният съд можеше, разбира се, от самото начало да отхвърли жалбата и да каже: Германия може да ратифицира спасителния план, защото той не противоречи на Конституцията.

При всички случаи съдиите хвърлиха сянка на съмнение върху възстановителния план, който трябва да бъде ратифициран от всички страни членки, също и от България. Освен това прави впечатление, че през последните години Конституционният съд в Германия много често проверява решения на ЕС.

Проблемът е, че германският Конституционният съд допуска частни жалби по всякакви въпроси и в миналото е показал, че е готов да разглежда жалби срещу решения на ЕС. Още през 2012 година имаше жалба срещу спасителния план за финансовата криза. По този начин съдът провокира подаването на такива жалби.

Новината, че Конституционният съд спира ратификацията на възстановителния план в Германия породи съмнения, че Германия си търси алиби да не плаща сметката на задлъжнелите южноевропейски държави. Има ли такава опасност?

"Не мисля. В Германия има политически консенсус както в управляващата коалиция, така и в двете камари на парламента в подкрепа на възстановителния план. И да не забравяме, че жалбата е подадена от хора, които представляват една много малка част от германското общество. Това, което се случва, е по-скоро злоупотреба с правото на частна конституционна жалба. А Конституционният съд допусна грешка още преди години, когато даде ход на жалби от този род. Но аз не мисля, че трябва да се притесняваме. Не вярвам, че освен отлагане във времето ще настъпи някакъв драматичен обрат, макар отлагането да предизвиква тревога у държавите, които чакат коронапомощите".

Интервюто на Весела Владкова с проф. Вернер Шрьодер в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Андон Андонов е избран за кмет на свиленградското село Студена

Андон Андонов (ГЕРБ) е избран за кмет на свиленградското село Студена. Той получава 144 гласа. За Петко Пачов от ПП-ДБ  са гласували 57 души. Кандидатът на БСП-Коалиция за България e с 18 гласа, 14 са за Йордан Неделчев от "Възраждане". Изборният ден  премина без подадени сигнали за нарушения. Активността е 65,32 процента От имащите..

публикувано на 21.10.24 в 06:57

Президентската институция ще бъде домакин на инициативата "Мениджър за един ден"

Днес президентската институция ще бъде домакин на инициативата "Мениджър за един ден", съобщават от пресцентъра на държавния глава. Двама младежи ще се включат в работния процес на институцията, като държавният глава Румен Радев ще посрещне в кабинета си Аделина Кънева, ученичка в МГ "Баба Тонка" в Русе, която ще бъде президент за един..

публикувано на 21.10.24 в 06:51
Жители на Долни Луковит протестират заради продължителното безводие и липсата на решения.

"Вода даваш, жаден ходиш." Село Долни Луковит на воден бунт

Жители на плевенското село Долни Луковит поискаха оставката на изпълнителния директор на ВиК – Плевен Климент Тодоров, както и помощ от държавата. Повече от година и половина те имат проблеми с водоснабдяването на селото. В събота проведоха и протест , тъй като разговорите с ръководството на дружеството за решаване на водната криза не са..

публикувано на 21.10.24 в 06:46

Министър Тахов ще участва в заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство

Днес   министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов ще вземе участие в заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което ще се проведе в Люксембург. По време на заседанието Съветът ще разгледа и одобри Заключения , свързани с Общата селскостопанска политика за периода след 2027 г. В рамките на срещата министрите ще..

публикувано на 21.10.24 в 06:46
Бил Нелсън

Директорът на НАСА Бил Нелсън пристига в България

Директорът на НАСА Бил Нелсън пристига в България. Официално обявено е единствено, че Нелсън ще изнесе лекция в Софийския университет. Преди година България стана част от споразумението "Артемида"' за стратегическо международно партньорство в областта на космическите технологии. Добромир Видев допълва. Лекцията на Бил Нелсън е..

публикувано на 21.10.24 в 06:42
Кристалина Георгиева

Във Вашингтон започват годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка

Годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка започват във Вашингтон, където са централите на институции. По традиция на срещите се обсъждат редица предизвикателства пред световната икономика, като в последните години климатичните промени и високото ниво на дълг, особено след пандемията от Covid-19, са във фокуса на внимание,..

публикувано на 21.10.24 в 06:30

Планова профилактика на предавател

На 21 октомври ще бъде извършена планова техническа профилактика от 9 до 17 часа на предавателя на ултракъси вълни ПРОВАДИЯ 4 на честота 88.9 MHz, който  излъчва програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg, а в района на Варна и на честота 100.9 MHz или на 102 MHz...

публикувано на 21.10.24 в 06:00