Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„След края на историята“ с Александър Сивилов:

Уроците на Априлския пленум

Петолъчката, която стоеше на Партийния дом в НРБ

Повечето хора, които са преминали през изучаването на историята на БКП и изпитите по този предмет, пазят неприятни спомени. Оказва се, че е добре да помним и тези събития от нашето минало, защото, за съжаление, те по един или друг начин се повтарят.

През далечната 1956 г., в страната ни настъпват сериозни политически промени. От 2 до 6 април се провежда Пленум на Централния комитет на комунистическата партия. Въпреки че в периода на социалистическото управление също се провеждат избори, истинските политически промени настъпват точно на този тип събрания. Априлският пленум от 1956 г. се оказва един от най-митологизираните, защото променя ръководителите на партията и целия курс на развитие на България.

През февруари същата година, в Москва, Никита Хрушчов започва политическата борба срещу своите колеги от близкото обкръжение на Йосиф Сталин, като прочита известния доклад „За култа към личността и неговите последствия“. В него се критикува не само предишното съветско ръководство, но и всички, които са продължили линията на Сталин в периода след смъртта му.

Разместванията в СССР веднага се отразяват и у нас. Никита Хрушчов започва да търси сред ръководствата на съветските сателити хора, които не са част от възпитаната до този момент в Москва комунистическа върхушка.

В България неговият избраник се оказва Тодор Живков. Подготовката на Априлския пленум  е много внимателно организирана. Генералният секретар на БКП Вълко Червенков не е бил достатъчно активен в осъждането на Сталин, а и заменя въведения култ към личността на Георги Димитров с такъв към себе си. Заради това, под натиск от Москва, губи възможността да изнесе основния доклад на пленума, озаглавен - Двадесетият конгрес на КПСС и поуките от него за нашата партия.

Всичките действия на Живков са тясно съгласувани със съветския посланик Юрий Приходов. В партийното ръководство се оформят няколко групи. Най-сериозната е тази, оглавявана от бъдещия първи. Вицепремиерите Антон Югов и Георги Чанков са другата фракция, а поддръжниците на Вълко Червенков - следващата група. Сблъсъкът и ясно демонстрираната подкрепа от Москва категорично извеждат на преден план Тодор Живков.

Все пак, промените гласувани на Пленума, не са толкова радикални. Червенков става обикновен член на Политбюро, а в правителството е понижен до заместник министър-председател. През следващите години, той и хората около него постепенно ще бъдат изтласквани, а след 1961 г. се стига и до постепенно заличаване на паметта за тяхното управление от учебниците по история.

Култът към личността е разкритикуван – Вълко Червенков е заменен от новия ръководител Тодор Живков и принципно нещата би трябвало да тръгнат по друг път. Всички ние знаем, че избраният през 1956 г. лидер управлява до 1989 г., до голяма степен еднолично. През цялото време той критикува предишното ръководство на партията. Влиянието на Пленума се прехвърля във всички сфери на живота. Априлската линия създава и поколението на априлските поети, които възхваляват промените.

Сега ще направя завой към събития, които всички вие познавате отлично, защото се случиха през изминалата година.

На 30 март 2021 г. Държавният департамент на САЩ публикува годишния си доклад за състоянието на гражданските права по света. Залисани в корона кризата и предизборната надпревара, ние като че ли не обърнахме достатъчно внимание на случващото се. Критиките, отправени към правителството бяха свързани с полицейската намеса и налагането на контрол над медиите. В същото време новосъздадената европейска прокуратура на няколко пъти не поиска да одобри предлаганите от България обвинители.

На този фон дойдоха изборите. ГЕРБ остана най-голямата политическа сила, но без възможността да управлява, а Бойко Борисов реши, че няма да е депутат и вероятно няма да е премиер. В същото време обяви, че е готов да даде подкрепа за правителство на неговия бивш приятел и настоящ основен критик Станислав Трифонов. Явно започва бавното оттегляне на ГЕРБ, което става с ясна външна подкрепа. Така привидно слагаме край на 12 години еднолично управление, което олицетворяваше съвременния култ към личността. Българите искат промяна, но сме на път да повторим историческите събития отпреди точно 65 години. През 1956 г. Вълко е сменен с Тодор, а днес явно ще заменим Бойко със следващия в списъка. 

За съжаление, премахването на култа към личността у нас изглежда почти невъзможно. През последните 32 години на уж демократично управление ние продължаваме да търсим месията. Минахме през Костов, Симеон Сакскобургготски и така до днес. Единственото важно е да разберем силата на нашето общество, сила, която може да промени бъдещето ни, без да търсим един всезнаещ спасител. Само така бихме могли да излезем от спиралата на историята.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София се открива 20-ата Световна среща на българските медии

Днес в София ще бъде открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Тя ще премине под мотото "Медии и знание". Очаква се участниците да се включат в тържеството пред паметника на "Св. св. Кирил и Методий" пред Националната библиотека. Според предварителната програма в неделя е предвидено..

публикувано на 24.05.25 в 08:14

Шествия в страната за празника на българската просвета и култура

В Ловеч, където през 1901-ва година за първи път е изпят "Химнът на светите Кирил и Методий" по едноименното стихотворение на Стоян Михайловски и музиката на Панайот Пипков, днешният празник на българската просвета и култура и славянската книжовност ще бъде отбелязан с молебен, празнично дефиле и награждаване на изявили се учители и ученици. В..

публикувано на 24.05.25 в 08:02

Президентът ще бъде гост на честванията за 24 май в Благоевград

Президентът Румен Радев ще бъде гост на Благоевград по повод Деня на българската азбука, просвета и култура - 24-ти май, който е и празник на Благоевград. По традиция празникът на буквите, българската просвета и култура започва в двора на Националната хуманитарна гимназия - Бивша Солунска, която носи името на светите братя Кирил и Методий и..

публикувано на 24.05.25 в 07:53
Възпитанички от 4 основно училище

Арт инсталация "Буквите" е изложена в центъра на Монтана

Арт инсталация "Буквите" е изложена на центъра на Монтана. В една от тревните площи, на площад "Жеравица", са подредени всяка една от буквите от българската азбука.  Изпълнението е на възпитаници от 4 основно училище "Иван Вазов". Поводът е 24 май. През седмицата арт изложбата бе посетена с интерес от ученици и деца от детските градини в..

публикувано на 24.05.25 в 07:50

Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

На 24 май честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празникът се отбелязва тържествено в цялата страна. Празникът в София започва в 10:30часа. Шествие ще тръгне от площада пред Националния археологически музей, ще премине по бул. "Цар Освободител" до Националната..

публикувано на 24.05.25 в 07:20
Фондация -

Фестивал на занаятите в Добрич събира занаятчии, певчески и танцови състави

Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа - история, традиции, култура", в партньорство с Община Добрич.  В продължение на три дни добруджанският град е център на любовта към родното място, където се срещат миналото и бъдещето.  Все по-големият..

публикувано на 24.05.25 в 06:45
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп призова Стармър да се фокусира върху сондажи в Северно море

Доналд Тръмп призовава Киър Стармър да спре да подкрепя възобновяемата енергия от вятърни мелници и да се съсредоточи върху сондажите за нефт и газ в Северно море, съобщи вестник "Таймс", позовавйки се на публикация на Доналд Тръмп в социалните медии. Американският президент заяви, че наскоро договорената търговска сделка между двете страни "работи..

публикувано на 24.05.25 в 05:24