Като "ляв завой" определят анализаторите икономическите политики на новата американска администрация. В самото начало на мандата му американският президент Джо Байдън предложи, а Конгресът впоследствие прие, спасителен план заради пандемията, включващ еднократна помощ от 1400 долара за повечето американци и редица форми на подпомагане на пострадалия от ограниченията бизнес. Анализаторът на "Гардиън" Джонатан Фрийдланд възкликна: "Байдън учи левите партии по света как се използва властта".
И това изглежда няма да бъде еднократен акт. С цел да осигури конкурентоспособността на американската икономика сега Джо Байдън предлага още по-голям и дълготраен инфраструктурен план, чиято стойност може да достигне 4 трилиона долара. Заедно с това в първите си значими публични изяви, финансовият министър Джанет Йелън обяви едновременно планове за повишаване на корпоративния данък, както и че Вашингтон ще настоява за въвеждане на глобален минимален корпоративен данък. Повежда ли Съединените щати социалистическа революция, или просто трябва да се конкурират с Китай в условията на безпрецедентна пандемия?
Някои анализатори стигат до там да нарекат близо двутрилионния спасителен план на Байдън заради пандемията - "едно от най-важните законодателни решения на нашето време". Сега имаме предложение за 2-трилионен инфраструктурен план, който може да нарасне допълнително. Самият Байдън се вижда в ролята на Рузвелт или Линдън Джонсън и казва - "Искам да променя парадигмата". Виждаме ли осъществяването на такава промяна?
Темата коментира пред БНР икономистът, специалист по международни финансови отношения и преподавател в УНСС доц. Виктор Йоцов, бивш представител на България в Международния валутен фонд:
"Това, което виждаме в момента, наистина е безпрецедентно. Натрупаха се две много големи кризи - финансова и здравна. Ако първият план на Байдън, вече приетият, беше насочен към последиците от пандемията, сега виждаме нещо съвсем различно. Става дума за инфраструктурен план, който е дългосрочен. Финансирането му няма да бъде просто с увеличаване на дефицита, а ще има и промяна в приходите".
Тук стигаме до предложенията на новия финансов министър Джанет Йелън едновременно за повишаване на корпоративното облагане в Съединените щати и глобален минимален корпоративен данък.
"Големите корпорации имат възможност да използват офшорни зони и така да се крият огромни печалби, които остават необлагани. Искат да се увеличи корпоративното облагане в САЩ от 21% на 28% и напълно си дават сметка, че въвеждането на една такава политика без глобални промени - означава, че тези данъци просто ще изтекат. Предвождат се и други промени - облагане на богатството, подоходен данък с вероятно по-стръмна скала. Интересното е, че се настоява тези основни принципи да бъдат приети и от техните партньори, разбирайте преди всичко Европа. ", обясни доц. Йоцов.Поглеждайки към уроците на пандемията - може ли да се разчита на "свободния пазар" да се справи с икономическите и социални предизвикателства на подобна извънредна ситуация?
"В нормални условия пазарът действа добре, в кризисни - не. Вижте какво става с ваксините. Чрез пазарни механизми не може да се осигури ваксина на цялото население. Трябва да има някаква централизация".Интервюто на Константин Мравов с доц. Виктор Йоцов в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
27 младежи - представители на младежките гвардейски отряди, от 15 български града, бяха приети от папа Лъв XIV във Ватикана вчера. Те са на четиридневно посещение в Италия по "Еразъм +", съобщи създателката на младежките гвардейски отряди Денислава Ангелова в интервю пред БНР. Младежите са бивши и настоящи членове на младежките гвардейски..
Вицепремиерът Томислав Дончев очаква всеки момент да започне пазарното проучване и конкурсната процедура за български разработчици на няколко типа дронове. Дончев каза това по време на петото издание форума за иновации и технологии в Югоизточна Европа, организиран от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. Томислав Дончев..
Три машини вече чистят снега от пътя на прохода Петрохан. Преминаването става при зимни условия. Снегопочистваща техника вече работи на пътя на прохода Петрохан. Три машини са се включили в почистването на снега, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов, който обясни, че тъй като в страната не е въведено зимно поддържане, фирмата..
Във високите части на Рила и Пирин дъждът премина в сняг. Това потвърдиха от дирекциите на двата национални парка. Пътищата в област Благоевград са мокри и хлъзгави, като до момента са станали две катастрофи, без тежко ранени. Петсантиметрова снежна покривка се е образувала в района на хижа "Безбог" над Добринище, съобщиха планински..
Българските служби ще могат да спират и приземяват безпилотни летателни средства, т.нар. дронове, ако навлязат в забранена зона, а на нарушителите ще се налагат санкции, включително и за вредите, произлезли от принудителното приземяване. Това е записано в промените в Закона за гражданското въздухоплаване, приети от НС на второ четене. С измененията се..
Двама души загинаха при нападение в синагога в Манчестър, а трети човек, вероятно извършителят, е бил прострелян от полицията и се смята за мъртъв. Това се казва в изявление на полицията след предполагаемия терористичен акт. Полицията заяви, че не може да потвърди дали заподозреният е мъртъв поради съображения за сигурност, свързани със..
Вярно е, че постъпленията са 6 млрд. лв. в бюджета и се оказва, че август, спрямо предишните месеци, е лош месец за данъчните постъпления . Всичко е вярно, защото ние представихме нашата оценка и очакваме делът на данъчните приходи по БВП да е между 29 – 31%, потвърди в интервю пред БНР Любомир Дацов, член на фискалния съвет и бивш..
През втората половина на октомври ще имаме хубави есенни дни , но месецът започва с ударна зимна обстановка. Това обясни пред БНР метеорологът..
Росен Софрониев е управител на рафинерия "Плама", разположена край Плевен. От 15 години той се опитва да ангажира поредния областен управител с..
Административният съд София-област е спрял новата процедура за избор на генерален директор на Българската национална телевизия. Това обяви..