Пътят до „Златните мостове“ на Витоша е единственият, който води до десетките хижи в района - "Кумата", "Офелиите", "Боерица", "Звездица" и други, а местността е любима на туристите през цялата година, тъй като е лесно достъпна, защото до там се движат и автобусите на градския транспорт. През зимата обаче пътят не се почиства добре от снега, а през лятото е осеян с дупки.
"Пътят до "Златните мостове" от "Бояна" е с дупки, въпреки че частично го запълниха преди 20 дни, когато се беше стопил снегът", каза управителят на хижа "Боерица" Юри Димитров.
"Аз запълвам общински път, преди няколко месеца дадох 1000 лева, имам протокол от фирма, която се занимава с тежка техника, дойдоха, почистиха", допълни управителят на хижа "Звездица" Васил Лазаров.
Наскоро Общината е предприела спешни действия за закърпване на по-големите дупки, а след като се стопи снегът, 1 дка от компрометирания път ще бъде ремонтиран, казва столичният заместник-кмет по строителството инж. Ангел Джоргов.
"По-основно, както си му е редът с изрязване и с горещ асфалт втората половина на октомври миналата година са направени 500 квадрата отремонтирана настилка, 500 квадрата асфалтови кръпки. След като мине зимният сезон вече сме възложили около 1000 квадратни метра ремонтни работи. Сега в зимните условия единствено със студен асфалт само по-сериозни дупки се изкърпват, за да не се изразходват нецелесъобразно средства".
Ангел Джоргов допълни, че през тази година ще се направи проект и ще се остойности, но не е ясно кога ще бъде направен основен ремонт на пътя до "Златните мостове".
Каквито и колкото и ремонти да се правят обаче, ако пътят не се поддържа, ямите отново ще се появяват след всяка зима, защото водата от топящия се сняг се изтича по платното, според Васил Лазаров от хижа „Звездица“:
"За да се поддържа този път трябва да се изчистят канавките отстрани, за да не тече водата по пътя. Как мислят да направят лифт при положение, че има изграден път, който не се поддържа".
Управителят на хижа „Боерица“ Юри Димитров допълни, че при снеговалеж пътят не се почиства добре, а и фирмата, обслужваща шосето, не чисти до всички хижи, а само до някои от тях. При последния обилен сняг хижарите протестираха, тъй като непочистеният път затруднява достъпа на туристите до планината.
"От двулентов път го направиха пешеходна алея машините, които го почистваха и на практика не го почистват. По същия начин беше до "Златните мостове". Сбъркан е планът за почистване на Витоша. Не е ясно защо до "Офелиите" опесъчават пътя, а нагоре по хижите не опесъчават", подчерта Димитров.
Поддръжката на пътя е отговорност на Столичния инспекторат, откъдето обясниха, че канавките и банкетите се почистват всяка есен и пролет, а що се отнася до снегопочистването - при много сняг платното действително се стеснява, поради и без това тесните габарити на шосето. Опесъчава се единствено главният път от „Бояна“ до „Златните мостове“ и „Офелиите“, както и разклона за „Копитото“, а отбивките за хижите единствено се почистват, уточнява инж. Николай Кючюков.
"Към хижите единият път е от "Златните мостове" към хижите "Септември", "Момина скала", "Родина", "Тинтява" и "Бор". Този път, както и другите пътища от "Офелиите" към "Борица" и от "Офелиите" към "Звездица" се извършват само дейности снегопочистване. Проблемът на тези три пътя, които казах преди малко, е че самият габарит на пътя е много малък и минавайки снегорина, той почиства този габарит. Ако се опита да го разшири, снегопочистващата машина ще падне в канавката".
А защо пътищата до някои хижи се почистват, а до други не, както сигнализират хижарите? Отговорът е, че това е заложено в договора между Общината и пътноподдържащата фирма, обясняват от Столичния инспекторат:
През зимата състоянието на пътя се следи с високопроходим автомобил, оборудван със специални сензори, казва инж. Кючюков от Столичния инспекторат:
"Това е уникална технология не само за България, а и за целия Балкански полуостров. Тя ни дава в реално време какво е състоянието на пътната настилка, а именно каква е тази настилка - дали е суха, мокра, заледена, дали има сняг и съответно дебелината на това покритие върху асфалтовата или паважната настилка. Уникалността на тази система, освен че ни дава тези данни, е в това, че в реално време тя ни препоръчва какъв вид обработка трябва да бъде предприета, за да бъде осигурена нормална проходимост при зимни условия".
И така - и тази пролет дупките по пътя за любимите на софиянци "Златни мостове" на Витоша отново ще бъдат закърпени, както увери заместник-кметът по строителството Ангел Джоргов, остава и надеждата за цялостен ремонт на шосето.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..