Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готова ли е България да посрещне чуждестранни туристи този сезон

Снимка: Ройтерс

Стоим много назад в сравнение с нашите съседи в подготовката за предстоящия туристически сезон, предупреди пред БНР Илин Димитров, председател на Варненската туристическа камара.

Плаж в Гърция  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Държавите около нас са много активни. Гърците договориха преференциални условия с Израел, с Великобритания, с Румъния. Преди да бъде приет европейски регламент как ще се пътува, те приеха, че може да се пътува, когато са ваксинирани, когато са боледували или имат отрицателен PCR тест. Дори казаха на руснаците, че ще ги приемат със „Спутник V“, без да е одобрена от ЕК. Турците направиха абсолютно същото. Рекламират си и заявяват ясно и конкретно, че са готови да посрещат гости. Започна ударна ваксинация на работещи в туризма в Гърция и в Турция, ще бъдат ваксинирани всички на две фази.“

Ако нямаме Великден, отварянето на хотелите ще се забави, като най-рано ще се случи за абитуриентските балове, уточни Илин Димитров. „Аз очаквам около 1 юни ние да отворим нормално. Това означава, че губим 30 дена.“

Все още няма регламент при какви условия ще посрещаме чуждестранните туристи, обобщи Димитров.

Румен Драганов  Снимка: БГНЕССпоред Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма, трябва да се отчита и политическото решение на всяка страна, която би пуснала своите туристи към съответната дестинация. Той даде пример с Турция, която се подготвя за сезона, но Русия спря нейните туристи с вече направени резервации за Турция.

Снимка: БГНЕС

Драганов припомни, че в курортите ни през изминалата година не е имало случаи и огнища на коронавирус, което по думите му е огромно предимство. „Нещо, с което не може да се похвали нито Гърция, нито Турция.“

Според Румен Драганов, ако една държава, например Великобритания, отправи препоръка към туристите да посещават страната ни, ние не трябва да спираме този поток с тестове на границите. „В туризма в такъв филм не трябва да влизаме.“

Ние обслужваме тези фирми за PCR тестове и цялата мафия около тях и ние купуваме стъкло срещу диаманти. Това е цената на PCR теста“, коментира Драганов в предаването „Преди всички“.

Българското правителство трябва да вземе решение само туристите от определени страни да представят PCR тестове, смята Румен Драганов.

„Както въвеждаме електронния сертификат, така въвеждаме електронни визи, включително за Русия и ето ви решаване на проблема.“

Сертификатите за ваксинация нямат никакъв шанс, подчерта Румен Драганов.

„То е като в онзи виц за оня, който изпуснал влака за Букурещ, пита къде е влакът, влакът тръгна, и той – как ще тръгне, като билетът е в мене. Какво значение, че имаш сертификат? Всички казаха, че този сертификат не е доказателство, че не си преносител, че не си болен, може да си два пъти ваксиниран, но ако току-що си бил в близък контакт със силно болен и върху себе си носиш какво ли не, ти си преносител.“

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00