Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творческият път на книгата "Опит за история на град Сливен"

Снимка: knigite.eu

В началото на XX век в София е създаден Комитет "Историята на град Сливен". Целта на Комитета е да се организира конкурс за написване на история на града, каза за БНР професор Иван Русев, преподавател в Икономическия университет във Варна.

"На първия обявен конкурс се явява единствено и само д-р Симеон Табаков, тогава все още не е доктор, той е д-р по право. Провежда се втори конкурс и се явява пак само той. Неговият ръкопис е одобрен. През 1911 година се появява том първи на "Опит за история на град Сливен", допълни Русев.

Втори том на историята на град Сливен на д-р Симеон Табаков е издаден през 1924 година.

През 80-те години на миналия век възниква идеята дали да се напише нова история на Сливен или да се преиздаде историята на д-р Симеон Табаков, но с бележки, които да актуализират съдържанието.

Със съдействието на Института по литература към БАН, докато директор е бил Тончо Жечев, през 1986 година е преиздаден том първи на "Опит за история на Сливен", придружен с подробни бележки, дело на големия сливенски историк Васил Дечев и на професор Петър Ангелов, преподавател в Софийския университет "Свети Климент Охридски".

През 2018 година е издаден том трети на книгата за история на Сливен. В съставянето участва и проф. Иван Русев.

"Д-р Симеон Табаков е виден представител на будната сливенска, възрожденска и поствъзрожденска интелигенция. Той е роден след Освобождението. Завършил е в Сливен средното си образование. След това учи и завършва право в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и краткият му професионален път преминава през дипломацията. Работи като дипломат в Швейцария, Лондон, Цариград. Умира твърде млад - едва на 38 години, през 1918 година", каза в предаването "Нощен хоризонт" професор Иван Русев.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на безусловната любов ще се проведе в Априлци

Навръх Петдесетница - 22 и 23 юни Марин Неделчев отново събира съмишленици, за да играят паневритмия , да слушат беседи, лекции и концерти с неземна музика. За трета поредна година поляните на кв. "Острец" гр. Априлци ще се оживят от Слънчевия танц – Паневритмия .  Поканени са всички нови и стари съмишленици да станат част от Празника на..

публикувано на 18.06.24 в 16:54

Дипломат събра пъстрата мозайка на Кипър в книга

Необичайно и увлекателно пътешествие из Кипър  извън традиционните туристически маршрути - в ролята на любознателен пътешественик, любопитен откривател и сладкодумен разказвач на истории влиза посланикът на България в Кипър в периода 2014-2018 г. Христо Георгиев. Премиерата на неговата книга "Скритото очарование на Кипър" бе част от майските..

публикувано на 18.06.24 в 11:40

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46