Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Операта „Манон Леско“ в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив

Хосе Кура и Нина Найденова
Снимка: Кремена Данева

Операта „Манон Леско“ на Пучини ще бъде концертно представена на 17 април в Пловдив, в Дома на културата „Борис Христов“. Изпълнението е в памет на Камен Чанев, който ни напусна през 2020 година след боледуване от коронавирус, в разцвета на творческите си сили. През всички години на блестящата си кариера на оперен певец той беше възторжено аплодиран от публиката на българските и световните сцени. За съжаление не можа, както беше предвидено, да участва в този проект заедно с Таня Иванова, жената споделяла живота си с него. За да се случи обаче концертното изпълнение на творбата от Пучини, е голям приносът на световноизвестния аржентински тенор Хосе Кура. Воден от емоцията на съвместните спомени с Камен Чанев и с  приятелски протегната ръка към Таня Иванова той пристигна в Пловдив, за да подготви и дирижира концертното изпълнение на „Манон Леско“.

Почитателите на операта гледаха известния аржентински тенор в постановката „Отело“ на Античния театър през 2019 г. , когато Пловдив беше Европейска столица на културата. Дездемона в този спектакъл беше Таня Иванова. Сега тя  дебютира като Манон, посвещавайки излизането си на сцената на Камен Чанев, както ще направи и Хосе Кура. Той казва, че е станал по-близък с Камен Чанев, когато е дошъл в Пловдив да направи „Отело“.

"И си спомням, че той идваше на репетициите и ми казваше - "Искам един ден да изпея Отело. И уча в момента партията и гледайки теб, уча два пъти повече".

Хосе Кура                                                        Снимка: Кремена Данева

Връщайки се отново в спомените си, Хосе Кура обяснява и как Пловдив е намерил своето място в сърцето му и защо винаги ще идва тук с удоволствие. Пътят му към вековния град на 7-те тепета започва със скрепено познанство с музикалния и артистичен директор на Опера Пловдив - маестро Диан Чобанов, а пристигайки през 2019 година остава впечатлен и от размаха на работа на директора Нина Найденова и целият ѝ екип.

"Тя се оказа не само менажер с голяма сила и смелост, но и един изключителен артист. Аз изведнъж си казах този театър има всичко, за да функционира добре - прекрасен оркестър, с който за съжаление сега няма да имам възможност да работя по причини независещи от нас заради Covid-19, но аз познавам този хор, имаме един музикален директор, способен и сърцат и един ръководител - гигантски".

Концертното изпълнение на операта от Пучини с диригент Хосе Кура е първото от поредицата събития от цикъла „Световни артисти“ на Фестивала Opera Open 2021, който пък е част от програма „Наследство“ на Пловдив - Европейска столица на културата, уточни от своя страна директорът на операта Нина Найденова.

По думите ѝ този проект за артистите е изключително сакрален, защото всички са изгубили приятел, колега, но са спечелили всичко, което той им е оставил като наследство.

"Ние продължаваме с него и заради него, но самите ние артистите имахме голям ступор и благодарение на тази подадена ръка от маестро Хосе Кура ние успяваме да повярваме в онова, за което сме призвани и да се върнем на сцената".

Covid-19 безспорно ни промени, но гледаме с надежда напред, допълни Нина Найденова.

Хосе Кура коментира, че "Covid-19 е едно много грозно и лошо нещо, но предизвика един добър ефект върху целия свят, най-вече в нашата работа, защото ние всички една сутрин се събудихме абсолютно занулени.

"Covid-19 ни изравни всички на едно ниво и ни даде да разберем нещо изключително важно за света на спектакъла, което светът на спектакъла по много мъчителен начин откри - ние сме необходими, но сме немислими, т.е. необходими сме, но може и без нас. Това откритие заравни егото, което беше в шоубизнеса. И това ми се струва, че не е лошо. Сега ще видим как шоубизнесът ще капитализира това откритие и този невероятен урок, как ще го остойности". 

Целия репортаж  можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30