„Медиите у нас отразяват по два различни начина доклада на организацията „Репортери без граници“. Едните цитират доклада буквално, други дават някаква оценка. Това не говори добре за медийната среда в България. Показва, че е загубено фундаменталното разбиране за това какво е медия. Медията трябва да е критик на властта, но не самоцелен“. Това каза пред БНР медийният експерт д-р Весислава Антонова.
България пада с едно място в тазгодишната класация за свобода на медиите на организацията „Репортери без граници“ и вече заема 112-о място от общо 180 държави, включени в индекса. Страната ни е последна в ЕС по този показател, а като основни причини за влошаване на медийната среда у нас са посочени насилието над журналисти и непрозрачното финансиране на медии с европейски средства от българската държава.
„Честно е да кажем, че като медийна общност не знам дали достатъчно сериозно си задаваме въпроса какво се е случило, че да се самокласираме на това място. Не можем да обвиняваме само властта. Свободата е лично преживяване, личен избор. Ако си избрал да си сериозен, качествен журналист, го правиш. Трябва самите ние като журналисти да искаме да се променим. В общата картина бих включила и собствениците на медиите“, допълни Антонова в предаването „Нещо повече“.
Според нея медиите у нас са забравили, че служат преди всичко на гражданите.
„Медиите сякаш са се разделили на две - имаме една група медии, които не просто не смятат, че трябва да бъдат критични към управлението, но смятат, че трябва да атакуват тези, които критикуват управлението - това е едно отпадане на основната функция на медията - критическата. По този начин дават фалшиви сигнали на обществото и политиците, че е лошо да се пита. Това е изключителен нонсенс и вредно разделение в медийната общност. Това влияе върху цялата среда“.
Интервюто с Весислава Антонова можете да чуете в звуковия файл.
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..
Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..
На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката". Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие. "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..
Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила. Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..
При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..
Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..
От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..