„Ако през 1989 година тиражът на една книга е бил средно 13 хиляди екземпляра, в момента тиражът е между 400 и 600 екземпляра. Колко пъти е намалял тиражът на книгата говори за това колко е спаднало нивото на четене. Едва около 27% от българите са прочели от 5 до 10 книги в годината, докато средното в Норвегия е по 15,5 книги на човек“, каза за БНР Десислава Алексиева, член на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“.
Според нея един от положителните резултати от решението за намаляване на ДДС за книгите за период от една година и половина е свързан с това, че се е повишил хонорара на авторите.
„Авторският хонорар е функция на това, че издателят плаща процент от коричната цена без ДДС. Когато е по-ниско ДДС ставката, която се плаща на автора е по-висок, неговият труд е по-добре заплатен. Същото важи и за преводите. Отрази се с това, че даде глътка въздух на българското книгоиздаване. С тези пари, които не се дават за ДДС могат да се издадат нови заглавия, разнообразни заглавия“, допълни Алексиева в предаването „Нощен хоризонт“.
По думите й Асоциация „Българска книга“ настоява решението за 9% ДДС за книгите да е постоянна мярка.
„Запазването на ставката на ДДС ще бъде сериозна заявка от държавата кое в икономиката е важно".
Асоциация „Българска книга“ настоява 2% от средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост да бъдат реинвестирани в култура.
В условията на задълбочаваща се икономическа криза единственият начин книгите да достигнат до максимален брой хора е да има работещи библиотеки с обновени книжни фондове, коментира Десислава Алексиева.
„Затова нашето основно предложение е да се инвестира в закупуването на книжни заглавия за библиотеките. Реално това не е пряка помощ за издателите, ние не искаме субсидии. Ние казваме - подкрепете библиотеките, нека те да имат нови книжни заглавия. Това косвено ще подкрепи целия бранш - не само книгоиздателите, но и книготърговците“.
Асоциация „Българска книга“ предлага до 2025 година да бъдат закупени 7 милиона книги, за което ще са необходими 90 милиона лева.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.София Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти. Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..
На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев. Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..
На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..
Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..
Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов. "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България. Роден е в..
В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова. Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..
В края на 2025-а година избрахме да се срещнем с хора, чиято дейност не е активна само по празниците, защото за мисията няма срокове, зад нея стоят..