Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Панчев: От 20 години не сме виждали такова ожесточаване на политическите нрави в Албания

Снимка: стопкадър, bloombergtv.bg

"От 20 години не сме виждали такова ожесточаване на политическите нрави в Албания". Това каза пред БНР политологът д-р Антон Панчев от Софийския университет. Той подчерта, че предизборната кампания в страната протича много напрегнато, дори има и убит функционер на Социалистическата партия в сблъсък с представителна Демократическата партия. 

Политологът припомни призива от преди дни на президента Илир Мета към гражданите - да точат "своите брадви, за да защитят вота". Според д-р Панчев има голяма вероятност в неделя, а и в следващите дни да има сблъсъци в Албания.

На 25 април в Албания ще има парламентарни избори. Проблемите ѝ са много познати и у нас - корупция, организирана престъпност, бедност в годините преди членство в ЕС. Друг познат проблем на Албания е емиграцията.

Споразумението за стабилизация и асоцииране с Европейския съюз е факт от 2006 година, три години по-късно Албания стана пълноправен член на НАТО. Напредъкът в борбата с корупцията и организираната престъпност беше признат с решението на Съвета на ЕС през 2010 г. за премахване на шенгенския визов режим за албанските граждани. Дългият демократичен преход, разрастващата се корупция и умората от интеграцията в ЕС обаче доведоха до масово разочарование сред населението. Неотдавнашно проучване показва, че само 38 процента от албанците вярват, че могат да сменят правителството чрез избори - това е най-ниският процент на Балканите. След 1992 година в Албания няма признати избори и небойкотиран парламент.

През 2013-а година, след осем години в опозиция, сегашният премиер Еди Рама спечели с неговата Социалистическа партия изборите, обеща да се бори с корупцията и организираната престъпност, да реформира здравната и образователната система, да създаде 300 хиляди нови работни места и да ускори интеграцията в ЕС. 

"В едно интервю Еди Рама заяви, че дори и опозицията, която обещава бързо членство на Албания в ЕС, да дойде на власт, това няма да е възможно, защото ЕС не действа като Централния комитет на Албанската партия на труда, в него държавите имат своите интереси", обясни политологът.

По думите на д-р Панчев албанският премиер нееднократно е показвал, че има много добро разбиране на функционирането на Европейския съюз и това, че спорът между София и Скопие няма нищо общо с блокирането на Албания за членство в ЕС, а спирането на Прищина е по подобни причини, но от други държави. 

Интервюто на Весела Владкова с д-р Антон Панчев в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

В Гърция адмирират проекта за високоскоростна железопътна връзка между Атина и София

Изцяло положителни са отзивите в Гърция за европейския проект за високоскоростна железопътна връзка между Атина и София. План на ЕК предвижда: С влак от София до Атина за 6 часа Според гръцки бизнесмени пътуването между двете столици само за шест часа ще бъде истински пробив за икономиката в региона. Евтиният и бърз трансфер на стоки ще намали..

публикувано на 06.11.25 в 21:03

Берковица на протест за запазване на общинското ВиК дружество

В Берковица се проведе мирен протест за запазване на общинското ВиК дружество. Демонстрацията, която е подкрепена от местната власт, е против приетия на първо четене Закон за водите, който задължава Общините да прехвърлят водоснабдителните услуги и инфраструктура към областните ВиК оператори.  С плакати "Берковица - единна за своята вода" и "Не си..

публикувано на 06.11.25 в 20:53
Д-р Валентин Атанасов

Д-р Валентин Атанасов е определен за временен изпълнителен директор на БАБХ

Д-р Валентин Атанасов е определен за временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните. Той е назначен със заповед на премиера след внезапната смърт на директора Светлозар Патарински. До момента д-р Атанасов заемаше длъжността заместник-директор на Агенцията с ресори здравеопазване на..

публикувано на 06.11.25 в 20:51

"Екобулпак": Причината за спирането на разделното събиране в 16 района е в Столичната община

Трудно е било взето решението от "Екобулпак" да бъде преустановено разделното събиране на отпадъци от 16 района на София, пише в позиция до БНР от организацията по оползотворяване на отпадъците. Причината за това обаче е в Столичната община. В нарушение на постигнатите договорености директорът на Столичното предприятие за третиране на..

публикувано на 06.11.25 в 20:32

Организации в хранителния сектор: Бюджетът обрича на фалит реалните производители в България

20 национално представени организации от хранително-вкусовата промишленост, земеделието и животновъдството настояват за промени в проектобюджета на България за 2026 година. Според тях той обрича на фалити реалните производители на храни в България.  В настоящия си вид Законът за бюджета поставя под въпрос оцеляването на производителите на българска..

публикувано на 06.11.25 в 20:16
Началникът на белгийските ВВС ген.-майор Герт Декер (вляво) и министърът на отбраната на Белгия Тео Франкен (вдясно).

Националният център за сигурност на въздушното пространство на Белгия ще функционира напълно от 1 януари

Националният център за сигурност на въздушното пространство в Белгия да започне да функционира напълно от 1 януари - това е едно от решенията, взети на заседанието на Националния съвет за сигурност.  То се проведе в резултат на зачестилите случаи на дронове във въздушното пространство на кралството, в т.ч. на летищата в Брюксел и Лиеж.  Този..

публикувано на 06.11.25 в 20:02
Володимир Зеленски и Росен Желязков

Премиерът Желязков и Володимир Зеленски обсъдиха сътрудничество в енергетиката и отбраната

Украинският президент е предложил на премиера Росен Желязков сътрудничество в областта на отбраната. Това написа Володимир Зеленски в социалната мрежа "Екс" след телефонен разговор с Желязков. Украинският лидер уточни, че механизмът на Евросъюза SAFE дава възможности за съвместни производства и че той е предложил на българската страна..

публикувано на 06.11.25 в 19:51