Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Оцелелите" на Алекс Шулман - история за прошката

Снимка: Ciela.bg

През 2009-а година Алекс Шулман, който по това време е журналист, решава да започне блог. Казва си: „Щом никой не иска да публикува творбите ми, аз сам ще ги публикувам“. Така започва неговият път като писател. 

"Понякога в тези блогове пишех за баща си, починал преди няколко години. Оказа се, че най-големият издател в Швеция следи блоговете ми. Посъветва ме да напиша книга за баща си. Това беше първата крачка към литературата за мен. Все повече исках да пиша и по-малко да се занимавам с дейността си като журналист. Все още смятам, че радиото е страхотна медия, имам си дори и собствен подкаст, който много ми харесва да поддържам. Аз и моят добър приятел Сиг от Ел Ей работим по него. Там представяме гледните си точки по събитията от света".  

Романите на Алекс Шулман се оказват успешни. В тях той разказва за нелекото си детство и начина, по който то е повлияло на неговото осъзнаване.  

"Пишех за баща си, защото много ми липсваше. Той беше много възрастен, когато се родих, беше на 60. Когато бях на 6 или на 7 осъзнах, че той скоро ще умре. Докато пораствах се чувствах сякаш се подготвям за неговата смърт. Първата ми книга е точно за това – на много ранна възраст да трябва да се сбогуваш с човек, когото обичаш. Беше успех, който ми помогна да видя бъдеще, в което бях писател. Започнах да работя по това. Написах още няколко книги. Например, за майка ми. Тя имаше много проблеми, беше алкохоличка. Трудно растях с нея, тя бе толкова болна. След това написах най-големия си успех, преди „Оцелелите“. Книга за тайната афера на баба ми с един много известен шведски писател. Открих любовни писма между баба ми и този човек. Това ми помогна да опиша тяхната любовна история, развила се през 1932.  

Всеки път, в който напишех книга, хората в семейството ми се превръщаха във врагове. Те не искаха да говорят с мен. Мислеха, че аз съм продал честта на семейството. Огромна болка бе за мен да осъзная, че моите книги все повече ме отдалечават от най-близките ми хора".  

Автобиографичните романи на Алекс Шулман го отвеждат и до „Оцелелите“. Книга, която му печели международна известност, преведена е на 30 езика.  

"Има неща в нея, които са директно взети от живота ми. Рамката на историята, например – тя е за трима братя, които са доста отдалечени един от друг. Майка им обаче умира. Когато отиват да разчистят апартамента й намират писмо – сякаш от другия свят. Точно така се случи и с мен, и моите братя ден преди погребението на майка ни. В апартамента й намерихме послание към нас. Странно беше. Най-странното изживяваме за мен до момента. Да седя там с братята си и да чета писмото на починалата ни майка. В този момент реших, че мога да създам история и от тази ситуация.  

Структурата на историята в книгата е голям експеримент за мен. В нея има две времеви линии. Първата е разказана отзад напред и обхваща един ден. Денят в който братята намират писмото от майка им. Първата глава се оказва последната – с тримата мъже, седящи пред къщата от детството си. Те са мокри до кости, кървят, прегръщат се и плачат. Тогава се питаш „Какво се е случило тук?“. Втората част на книгата се развива два часа по-рано, когато се борят във водата – и ти се питаш, какво става тук? След това се връщаме отново два часа назад – разказвам този ден отзад – напред. Разказвам и историята от детските години на братята хронологично".  

Романът „Оцелелите“ може да бъде разгледан и като история за прошката. Онази, която дължим най-вече на себе си.  

"Мисля, че тук загатвам и проблемът за срама. Носим много срам в себе си, ние, хората. Толкова е тежко да го носим, понякога. Аз също мисля за своя „срам“. И то често. В книгата става въпрос и за нещо, случило се със средния брат. Инцидент, който носи със себе си. Той се превръща в товар за цялото семейство. Според мен, книгата ни кара да се запитаме за онези неща, случили се в детството ни, които не са станали ясни за нас. Винаги ще има различни версии на истината. Осъзнах го. Когато бях по-малък си мислех, че миналото не може да бъде променено. Бъдещето пък е навсякъде и можеш да започнеш да го формираш по всяко време. С възрастта осъзнавам, че миналото се променя непрекъснато. Говорейки с различни хора в различни ситуации, всеки от тях има своята версия за случка от миналото".  

Интервюто на Иван Русланов с Алекс Шулман в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания е решена да поставя миграцията в дневния ред на всяка международна среща

Британският външен министър Дейвид Лами е наредил на служителите на министерството да работят така, че винаги да поставят справянето с миграционната криза в дневния ред на всяка международна среща, съобщи "Индипендънт“. Това се случва, докато правителството се готви да представи дългоочакваната си “Бяла книга” за миграционната политика и докато..

публикувано на 11.05.25 в 14:49

Примирието между Индия и Пакистан засега се спазва

Нестабилното примирие между Индия и Пакистан се запази като цяло през последното денонощие, като се съобщава само за отделни нарушения. Делхи: Ще се откажем от ескалация, ако Исламабад отговори със същото Споразумението за прекратяване на огъня между двете страни, които разполагат и с ядрен потенциал, беше постигнато с активна дипломация и натиск..

публикувано на 11.05.25 в 14:21
Мария Захарова - говорител на руското външно министерство

Москва: Първо преговори, след това евентуално прекратяване на огъня

Първо преговори, после можем да говорим за прекратяване на огъня. Така говорителят на руското външно министерство Мария Захарова разясни снощния призив на Владимир Путин за преки разговори между Русия и Украйна в Истанбул. В Украйна изглежда не са разбрали изявленията на руския президент, заяви Захарова за ТАСС. По думите ѝ двете страни..

публикувано на 11.05.25 в 14:05
Президентът Румен Радев

Румен Радев: Неразбираем е отказът да се проведе референдумът, който предлагам

"Надявам се народните представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията и към българския народ", заяви пред журналисти в Пирдоп президентът Румен Радев, който по-рано тази седмица предложи референдум за присъединяването към еврозоната. Деница Сачева: Президентът няма за цел да пита, а да използва..

публикувано на 11.05.25 в 13:52

От Кюстендилско и Радомирско заедно срещу проектите за фотоволтаици в района

От Кюстендилско и Радомирско ще обединят усилията си срещу проектите за изграждане на фотоволтаици в района, казаха активисти. По-конкретно заради паркове, които се изграждат по склоновете на Конявската планина. Както БНР информира, жителите на близкото кюстендилско с.Коняво се обявиха категорично срещу нов проект за фотоволтаична централа в..

публикувано на 11.05.25 в 13:18
Андрий Ермак

Киев: Първо е нужно 30-дневно примирие, после следва всичко останало

Първо е нужно е 30-дневно примирие, после следва всичко останало. Така ръководителят на президентската администрация в Киев Андрий Ермак разясни позицията на страната му, след като руският президент Владимир Путин излезе с идея за преки преговори следващата седмица. Володимир Зеленски определи предложението като позитивен знак, но поиска..

публикувано на 11.05.25 в 13:14

Всяко четвърто дете в Гърция е с психически проблеми

Повече грижи за психическото здраве на учениците въвежда гръцкото министерство на образованието след шокиращи данни на гръцките психиатри. Министреството на образованието обсъжда със специалисти промяна в програмата по психическо здраве на учениците. Официално проучване на психиатрите в Гърция шокира с данни, че всяко четвърто дете има..

публикувано на 11.05.25 в 13:06