"Последиците от климатичните промени се изразяват в замърсяване на водите, повишаване на температурата на планетата на глобално ниво. Ние през програмата за равнопоставеност и климатична справедливост поставяме на фокус работата с местни общности на локално ниво именно по тези теми - рециклиране, климатични бежанци, обезлесяване, за да може да гарантираме тяхното участие и техния глас в процеса на взимане на решения, свързани с благосъстоянието на нашето общество и планетата", каза за БНР Рада Еленкова от Българския фонд за жените.
По думите ѝ пример за климатична несправедливост е замърсяването на въздуха:
"Основно се случва през зимата в българския контекст, причинено от некачествени горива и отоплителни системи, които повишават вредните частици във въздуха. Доказано е, че жените чисто физически имат измерение на тези замърсявания, които им влияят - това се изразява в репродуктивните им функции. Така че е нужно да адресираме тези проблеми - как влияят на общностите, на отделните личности и как можем заедно да се справим, да повишим знанията на хората как да бъдат природосъобразни в действията си и как да помагат на другите за постигане на по-добра екосистема“, допълни Еленкова в предаването „Рано в неделя“.
До 2 май можете да кандидатствате в конкурса по програма "Равнопоставеност и климатична справедливост 2021". Предвидено е и тридневно обучение през юни, след това ще бъдат избрани най-добрите идеи за намаляване на последиците от климатичните промени и постигане на равнопоставеност на половете, които ще бъдат финансирани от Българския фонд за жените:
"Одобрените участници, които преминат обучение, ще имат възможност да кандидатстват и за финансова подкрепа от Българския фонд за жените в размер до 1500 лева, с които да активизират своите общности на местно ниво и заедно да изпълнят инициативи за повишаване на информираността по темите, за мониторинг, за застъпничество, както и стратегии за участие в процесите на вземане на решения. Търсим активни граждани, активисти, търсим хора засегнати от климатичните промени по някакъв начин, които имат отношение към опазване на околната среда".
За да се включите в инициативата, трябва да попълните формуляр за участие, който ще намерите на интернет сайта на Българския фонд за жените.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..