Когато в началото на XX век германският архитект и археолог Роберт Колдевей провежда мащабни разкопки близо до река Ефрат, на 90 километра южно от Багдад за света се откриват руините на храма на бог Мардук, известен ни като Вавилонската кула.
Колдевей намира и прочутата порта на богинята Ищар и едно от седемте чудеса на света - Висящите градини на Семирамида. Откритията хвърлят светлина върху историята, митовете и легендите за Вавилон.
Името Вавилон означава Божия врата. Гръцкият историк Херодот описва Вавилон като огромен, разкошен град, като никой на света. Да покорят Вавилон е била мечтата на много завоеватели в античността, дотам стига и Александър Велики.
В историята обаче славата на Вавилон е пример за отстъпничество, за бунт срещу бога, за наказанието и възмездието за човека, дръзнал да се опълчи и да управлява света без Бога.
В източниците, които проучват учените, има противоречия за Вавилон, който възниква през 2-рото хилядолетие преди Христа, коментира пред БНР гл. ас. Кабалан Мукарзел от Историческия факултет на Софийския университет, който подготвя книгата „История на нововавилонското царство“.
„Вавилон има много образи. Един е образът на Вавилон в писмената култура на неговата среда от клинописните извори. Един е образът на Вавилон в библията, трети е в Корана, той е силно повлиян от библейския, четвърти е образът на Вавилон в античните автори като Херодот и Диодор. Вавилон има много образи, но все пак един от тях се приема с основание за най-обективния и това е образът, който са оставили те самите в техните писмени паметници, защото никой не може да говори за друг по-добре, отколкото другия да говори за себе си“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ гл. ас. Кабалан Мукарзел.
По думите му, ако се следват първите обективни източници, първото споменаване на Вавилон е в 3-ото хилядолетие пр. Хр. в Акадската епоха и той е споменат като малко и бедно градче.
„Когато Вавилон възниква, епохата на цялото 2-ро хилядолетие за него е борбата за утвърждаване на Вавилон като териториална държава. Развитието на държавността в част от Древния изток върви по строго определена линия, която е логически много добре аргументирана - град-държава, териториална държава, обхващаща земите на няколко бивши града държави и накрая империята. Второто хилядолетие е, когато Вавилония се утвърждава като териториална държава, първо тя става империя, но между утвърждаването на териториалната държава и империята има дълъг период, който е между XII век пр. Хр. и VII век пр. Хр., който е период на хаос, на разпадане, на намеса на външни сили“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..