Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Исторически факти за Вавилон

Кабалан Мукарзел
Снимка: Мая Данчева

Когато в началото на XX век германският архитект и археолог Роберт Колдевей провежда мащабни разкопки близо до река Ефрат, на 90 километра южно от Багдад за света се откриват руините на храма на бог Мардук, известен ни като Вавилонската кула.

Колдевей намира и прочутата порта на богинята Ищар и едно от седемте чудеса на света - Висящите градини на Семирамида. Откритията хвърлят светлина върху историята, митовете и легендите за Вавилон.

Името Вавилон означава Божия врата. Гръцкият историк Херодот описва Вавилон като огромен, разкошен град, като никой на света. Да покорят Вавилон е била мечтата на много завоеватели в античността, дотам стига и Александър Велики.

В историята обаче славата на Вавилон е пример за отстъпничество, за бунт срещу бога, за наказанието и възмездието за човека, дръзнал да се опълчи и да управлява света без Бога.

В източниците, които проучват учените, има противоречия за Вавилон, който възниква през 2-рото хилядолетие преди Христа, коментира пред БНР гл. ас. Кабалан Мукарзел от Историческия факултет на Софийския университет, който подготвя книгата „История на нововавилонското царство“.

„Вавилон има много образи. Един е образът на Вавилон в писмената култура на неговата среда от клинописните извори.  Един е образът на Вавилон в библията, трети е в Корана, той е силно повлиян от библейския, четвърти е образът на Вавилон в античните автори като Херодот и Диодор. Вавилон има много образи, но все пак един от тях се приема с основание за най-обективния и това е образът, който са оставили те самите в техните писмени паметници, защото никой не може да говори за друг по-добре, отколкото другия да говори за себе си“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ гл. ас. Кабалан Мукарзел.

По думите му, ако се следват първите обективни източници, първото споменаване на Вавилон е в 3-ото хилядолетие пр. Хр. в Акадската епоха и той е споменат като малко и бедно градче.

„Когато Вавилон възниква, епохата на цялото 2-ро хилядолетие за него е борбата за утвърждаване на Вавилон като териториална държава. Развитието на държавността в част от Древния изток върви по строго определена линия, която е логически много добре аргументирана - град-държава, териториална държава, обхващаща земите на няколко бивши града държави и накрая империята. Второто хилядолетие е, когато Вавилония се утвърждава като териториална държава, първо тя става империя, но между утвърждаването на териториалната държава и империята има дълъг период, който е между XII век пр. Хр. и VII век пр. Хр., който е период на хаос, на разпадане, на намеса на външни сили“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51