Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Г-7 ще обсъждат "руската пропаганда и дезинформация", Блинкън заяви подкрепа за Чехия

Доминик Рааб
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Държавите от Г-7 ще разгледат предложение за създаване на механизъм за бърз отговор на руската "пропаганда и дезинформация", съобщи британският външен министър Доминик Рааб, цитиран от Ройтерс:

„И така, когато видим тези лъжи, пропаганда или фалшиви новини, ние можем - не само отделно, но и заедно да ги опровергаем и честно да представим истината пред хората в тази страна, но също и в Русия или Китай или по целия свят ", каза Рааб.

Срещата, която цели да съживи ролята на Г-7, започва в понеделник, а в първия ден британският външен министър ще разговаря с американския държавен секретар Антъни Блинкън.

Относно опасенията на британски и американски официални представители, свързани с нарастващото сътрудничество между Русия и Китай, Доминик Рааб коментира, че по-голямо значение има "единомислието в международен план между страни с еднакви цели, които се застъпват за отворените общества, правата на човека, демокрацията и свободната търговия"

Блинкън подкрепи Бабиш за действията му срещу Русия:

Същевременно в разговор с чешкия премиер Андрей Бабиш американският държавен секретар Антъни Блинкън е заявил, че властите в Съединените щати ще подкрепят с колегите си в Чехия за отговора им на "подривните и смъртоносни действия" на Русия.

Чехия изгони руски дипломатически персонал заради обвиненията, че руски разузнавачи са организирали взривове в чешки оръжейни складове през 2014 година.

Блинкън, цитиран от пресслужбата си, е приветствал и изключването на руската "Росатом" от търга за изграждане на нов енергиен блок на чешката атомна централа „Дуковани“. 

"Държавният секретар Блинкън подчерта солидарността на САЩ с Чехия в смелия  отговор на подривните и смъртоносни действия на Руската федерация на чешката земя. Държавният секретар Блинкън и министър-председателят Бабиш се съгласиха за необходимостта от по-нататъшно единство и решителност в отговор към дестабилизиращите действия на Русия…

Решенията на чешкото правителство да изключи „Дуковани“ и значително да намали присъствието на руското разузнаване в Прага повишиха сигурността на Чешката република и НАТО ", се казва в изявление на пресслужбата на Държавния департамент на САЩ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След като получи данните от преизчисленията на ЦИК, КС се произнася за законността на вота за 51-во НС

Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите.  ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят..

публикувано на 26.02.25 в 22:52

В църквата "Св. Александър Невски" край Ямбол след 2-годишно прекъсване отново бе отслужена литургия

След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии.  За възстановяването на манастира..

публикувано на 26.02.25 в 22:28
Болница

Здравословното състояние на папа Франциск - с леко подобрение

Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че:  "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..

публикувано на 26.02.25 в 22:22
Снимка, предоставена от иранския президентски офис, показва как техник работи в иранския завод Натанз за обогатяване на уран, архив, април 2021 г.

Иран е ускорил производството на обогатен уран

Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия.  В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..

публикувано на 26.02.25 в 22:05
Хора се изкачват по стълбите на бившия рудник Rheinelbe към скулптурата, наречена Himmelstreppe, в Гелзенкирхен, Германия, архив, октомври 2024 г.

"Шпигел" търси връзка между победата на "АзГ" в Гелзенкирхен и мигранти от България и Румъния

Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на  партия "Алтернатива за Германия"  (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен  и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния.  ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..

публикувано на 26.02.25 в 21:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп за митата на стоките от ЕС: 25%, ще ги обявим много скоро

Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..

публикувано на 26.02.25 в 21:12

Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци

Избраха временно временен кмет на община Бойчиновци, след като: Кметът на Бойчиновци окончателно е отстранен от длъжност Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Това е решил Общинският съвет на днешното си заседание. Петрова е заместник-кмет на..

публикувано на 26.02.25 в 20:56