Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация „Надежда за малките“ търси по-добър живот за изоставени деца

Фондация „Надежда за малките“
Снимка: Фондация „Надежда за малките“

Фондация „Надежда за малките“ и фондация “Зорница” - Център за изкуство стартират национална кампания в подкрепа на изоставените децаВсяка година в България се изоставят 2 000 деца, повечето от които още в родилния дом, а половината от тях са в София. Този тъжен факт не се променя през последните 10 години. 

Всеки ден без любов уврежда детето, а раните върху личността му оставят белези за цял живот. Всяко дете има нужда от грижа и любов, да бъде обичано, да се чувства желано, ценено и значимо. Целта на кампанията е да насочи вниманието към тези „невидими деца“ и заедно да им помогнем. Дарените средства са за подкрепа на деца в риск и деца лишени от родителска грижа.

"Фондация "Надежда за малките" е юридическа форма да сбъднем нашата мечта, да оставим нещо смислено след себе си и да направим света по-добър, като върнем блясъка и радостта в малките очи и в детските усмивки", каза пред БНР д-р Камелия Славчева, изпълнителен директор на фондацията.

Всяко изоставено дете има тежка съдба.

"Както обикновено казваме, нашият екип е от мечтатели, благодетели и добри феи, които сме на разположение 24 часа, седем дни в седмицата вече 10 години, за да можем да гарантираме щастливо детство на всяко дете", допълни Славчева в предаването "Закуска на тревата".

Над 137 деца са намерили своя дом в малките къщи на фондация "Надежда за малките" и после са поели по своя път, подчерта тя.

"Нашата цел е възможно най-кратък период от време малчуганите да прекарват при нас. През това време, грижейки се за тях, уреждаме всички необходими документи, за да бъдат вписани за осиновяване или работим със семейството, или търсим най-добрия начин за тях. Всеки случай е индивидуален и различен, за да могат те да продължат и тази тежка съдба да се обърне в нещо добро".

Всеки, който иска да подкрепи дете в риск, може да дари в сайта на организацията и като изпрати SMS с текст DMS MALKITE на номер 17 777.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30