Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната гвардейска част ще изнесе концерт в Борисовата градина

Снимка: Вяра Йовева

Националната гвардейска част кани на концерт, посветен на утрешния 6 май - Деня на храбростта и празник на Българската армия. Концертът ще се състои от 19.00 часа в столичната Борисова градина. 
Публиката ще се наслади на изпълненията на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили и на Гвардейския представителен духов оркестър. 
Гвардейците ревностно пазят и развиват културните си традиции вече 140 години.
"Патриотична музика в България през последните около 40 години не е писана и ние, гвардейският оркестър, съвместно със смесения хор на Радиото възродихме тази традиция, в която български музикални състави, оркестър и хор създадохме музикални произведения, които касаят нашата история, историята на българската армия, на  българския войник, кръвта, която е пролял за нашата свобода", каза за БНР подполковник Ради Радев, главен диригент на Българската армия и началник на Гвардейския представителен духов оркестър.
Във военно-оркестровата музика на нашата страна няма нито едно песенно или маршово произведение в чест на Георги С. Раковски, обясни Радев, който е бил подтикнат тъкмо от това да създаде песента по текст на Иван Вазов.  

"С добрата организация между Националната гвардейска част и Българското национално радио ние успяхме, влезнахме в студио 1, записахме марша. Много е приятно да се работи с хора, които милеят да бъде създадено нещо, което ще остане в историята", допълни в предаването "Преди всички" Ради Радев.

Гвардейският оркестър е специална музикална единица, от него е тръгнал инструменталният музикален живот в Българи, той е в основата на музикалната ни култура, подчерта Ради Радев.

"От този оркестър са излезли едни от най-големите музиканти, композитори са работили за този оркестър. Той носи достолепие със своята история, с диригентите, които са работили с него, с музикалния репертоар. Нека да не забравяме, че музикалният репертоар, който притежава гвардейският оркестър, е уникален и има произведения, които само ние можем да изсвирим в нашата страна. Аз вярвам и съм убеден, че гвардейският оркестър винаги ще има място в музикалната култура и винаги ще си изпълнява своите задължения на нужното ниво".
Според подполковник Радев гвардейската униформа има своето достолепие.

"При нас хората, които носят гвардейската униформа, като че ли има мост от миналото и може би ние сме хората, които правим препратка към бъдещето".
Част от солистите на ансамбъла като Орлин Горанов и Емилия Валенти са и сред певците, участвали в създаването на два диска с нова маршова музика. Те бяха записани в Българското национално радио миналата година. Сред произведенията е песента "Български войници" в изпълнение точно на Горанов и Валенти, която ще огласи София и тази вечер. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български класически концерти - Лос Анджелис

Започват Български класически концерти в Лос Анджелис

Цигуларката Благомира Липари и композиторката Пенка Кунева са в центъра на организацията, която приема за своя мисия популяризирането на българската музика в мегаполиса Лос Анджелис, САЩ.  Концертната поредица "Български класически концерти - Лос Анджелис" започва на 6 ноември 2025 г. с програма, наречена "Български будители". Ще прозвучат пиеси от..

публикувано на 06.11.25 в 10:43
Иван Янъков

Иван Янъков ще представи всички клавирни концерти от Бах в Добрич

На 5 ноември в Огледалната зала на Добрич Българският камерен оркестър ще изнесе първия от три концерта в рамките на два сезона, в които ще представи пред публиката всички клавирни концерти на Йохан Себастиан Бах. Идеята е на диригента на състава Арто Чифчиян, който кани пианиста с успешна международна кариера Иван Янъков не само да солира, но и да..

публикувано на 05.11.25 в 16:52

“Каста дива“ с отзвук от “Опералия“ 2025

Четвъртото издание от 33-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на оперната олимпиада “Опералия“, която се проведе за първи път в България от 20-и до 26-и октомври. 20-21 ч.: - Думи на легендарния испански тенор Пласидо Доминго – създател на най-престижния световен конкурс..

обновено на 05.11.25 в 15:39

"Петя и вълкът" - отново в Първо студио на БНР

Броени дни след като спечелиха престижните награди "Кристална лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци и агенция "Кантус Фирмус" за върхови постижения в оркестровото изкуство и за диригентско майсторство, Симфоничният оркестър на БНР и неговият главен диригент Константин Илиевски застават пред най-взискателната публика - детската.  На..

публикувано на 05.11.25 в 15:30

"Надпяване" – фолклорна класация, ноември 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 05.11.25 в 10:45

Проф. Иван Газдов с юбилейна изложба "Глобални графики"

Изложбата на проф. Иван Газдов "Глобални графики" ще бъде открита утре от 18 ч. в галерия "Академия". Изложбата е юбилейна и е по случай 80-годишнината на автора.   Пред БНР и предаването "Хоризонт до обед" проф. Иван Газдов разказа за нея: "Реших да бъде по-изчистена. Това са 3 стени. В едната е авторският плакат - тази моя идея за плакат,..

публикувано на 04.11.25 в 12:55

Изложба "АлтерЕго" в галерия "Багрена" в Чикаго

В галерия "Багрена" към българския културен център "Българика" край Чикаго бе открита съвместна художествена изложба на Даниела Зекина и Петър Бояджиев. Даниела Зекина и Петър Бояджиев, български емигранти от Канада, са озаглавили изложбата си "АлтерЕго" или Другото Аз. Художниците, които живеят и работят в Монреал повече от 30 години,..

публикувано на 02.11.25 в 13:38