Авторът - майор Божидар Камалиев, е избрал документалния подход, за да популяризира мащабната по думите му история на полка и гарнизона. Младите хора трябва да знаят и помнят какво е било, вярва той.
В книгата се опитвам да се върна в годините, когато военната професия беше съдба, сподели той в предаването „Преди всички“ на БНР.
„Тази книга е книга за паметта, няма претенции да е изчерпателна в документалната си част, но със сигурност в съдържанието няма подмяна на факти и събития.“
„Това бяха най-подготвените войски. Триъгълникът се образува между гарнизоните Звездец, Грудово (днес Средец - бел. ред.) и Елхово“, разказа майор Камалиев.
„За войниците това бяха най-тежките гарнизони, службата беше истинска. Всичко се изпълняваше реално, постоянна бойна готовност – 24 часа в денонощието ние бяхме на разположение.“
Редакторът на изданието Станимир Димитров посочи, че е подходил към темата със скептицизъм, мислейки, че ще се срещне с нещо скучно. Оказало се, че е „изключително увлекателен разказ, богато орнаментиран със снимков материал, изпъстрен с интересни, любопитни случки“.
Тази книга може да те накара да забравиш, че четеш и започваш да виждаш онова, което се случва, коментира той. „Тя има атмосфера, макар че езикът не е разточителен.“
Самият Димитров също е служил в този район, но признава, че от книгата е научил много и за вече забравени ценности. „Забелязах как е уловен духът на самата служба.“
„Условията бяха максимално близки до бойните. Не става въпрос за симулация, а за отговорна, тежка подготовка на войниците, които трябва да пазят родината“, подчерта още редакторът на документалната книга.
След закриването на гарнизоните поделенията останали безстопанствени и сега не може да се разпознае нищо от това, което е било, всичко е разрушено, изтъкна Станимир Димитров.
„Не просто носталгия, а си е трагедия това, което се случи после. Ние искаме нашите младежи да израстват в дух на ценности, морал, уважение и почит към традицията, а нямаме какво да им покажем. Военната служба все по-често остава като фолклор, легенда, а всъщност… имаше я българската армия, действаща беше.“
Повече ще научите от звуковия файл.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..