Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Агов: Мощта на Китай расте, това променя уравнението на сигурността в района

Архитектурата на Студената война се възражда според историка

| обновено на 08.05.21 в 11:16
Аврам Агов
Снимка: архив

Отношенията между Пекин и Вашингтон ще стават все по-напрегнати и това ще определи Студената война на 21 век“. Това каза пред БНР проф. Аврам Агов, специалист по историята на Азия от университета „Лангара“ във Ванкувър. 

Най-големият световен проблем - така преди седмица 97-годишният Хенри Кисинджър определи продължаването на ескалацията в отношенията между Съединените щати и Китай. Човекът, който помири Вашингтон и Пекин в началото на 70-те години, не се притеснява просто от нова Студена война. 

„Днес към ядрения въпрос добавяме високотехнологичния въпрос. В полето на изкуствения интелект това означава партньорство с машини, които могат да развият собствена преценка. За пръв път в човешката история човечеството има капацитет да се изтреби в обозримо бъдеще“. Това беше начинът на Кисинджър да адресира липсата на съществена промяна в образа на Китай при новата американска администрация. Според Джо Байдън Съединените щати са в пряк дуел за спечелването на 21-ви век - икономически и идеологически.

Какво обаче ще означава едно такова мащабно съперничество, което логично провокира асоциации с времето на Желязната завеса, за места като Тайван - последният фронт при формирането на съвременен Китай, към който Пекин не е спирал да предявява национални претенции?

Според историка има стратегическо сътрудничество между Китай и Русия в противопоставяне на доминацията на САЩ, но това все още не е единен властови център. 

„Ако определим Студената война като съперничество без използване на военна сила, отношенията между Вашингтон и Пекин могат да се определят като такава война. Но основната разлика с класическата Студена война е обвързаността на икономиките на САЩ и Китай, докато САЩ и бившият Съветски съюз тогава имаха самостоятелни икономически блокове“. 

По думите му все още няма съществена промяна в отношенията между САЩ и Китай

„Като нови акценти на Байдън спрямо Китай могат да се посочат човешките права, екологията. Вероятно Байдън ще се опита да деескалира търговската война“. 

Пекин остава мирен играч, но със засилваща се агресия в някои моменти, подчерта проф. Агов в предаването „Събота 150“. Според него вероятността за военен конфликт между Тайван и Китай е клоняща към нула. Но това може да се промени с времето. 

„Архитектурата на Студената война се възражда в последните години, което затвърждава разделителните граници. Обвързаността на САЩ с Тайван ще е основен риск между Пекин и Вашингтон, но засега е въздържащ фактор за военна интервенция на Китай в Тайван... Всеки сигнал на САЩ, че биха жертвали Тайван, би направил по-възможен конфликт. Това е притеснението на тези, които смятат, че статуквото не трябва да се променя. Мощта на Китай се увеличава, това променя уравнението на сигурността в района. Райно или късно този дисбаланс ще постави натиск върху САЩ дали наистина са в състояние да продължат ангажимента към сигурността на Тайван“. 

Проф. Агов не изключва военни мисии отвъд периметъра на Южнокитайско море

И обобщи: „Със засилващите се конкуренция, враждебност и недоверие вероятността за грешно тълкуване на ситуация, непремерени действия, могат да доведат до непредвидима ескалация“. 

Интервюто с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28