31-годишният Димитър Михайлов от Русе е един от малцината, които успяват да победят в битката срещу острата б-лимфобластна левкемия. Това става възможно благодарение на донор на хемопоетични стволови клетки от Германия. След тежката серия на лечение Михайлов е твърдо решен да популяризира донорството и го превръща в своя кауза. През последните две години активно участва в спортни състезания по бягане и колоездене и се надява по този начин да привлече вниманието на обществото към проблема.
"За 15 години - напиши български регистър за донори и ще излезе, че е структура към Александровска болница. Колко са тествани този месец не се знае, но защо тези, които отпадат, те не им се обаждат. Това са елементарни неща, които не са свързани със средства, а е свързано с мениджмънт, маркетинг", каза БНР Димитър Михайлов.
Според него трябва да има активна кампания за необходимостта от донорство:
„Защо няма по Българското национално радио и Българската национална телевизия реклама с цел хората да знаят, че има нужда от донорство, от кръводаряване. Само кампанийно - за една две седмици пускаме по 1-2 пъти на деня и край. Когато на човек му се случи такова нещо, призмата му на разбиране се променя", допълни в предаването "Рано в неделя" Михайлов.
Въпреки тези проблеми Димитър Михайлов не се отказва и в събота ще е на старта на "Тракия ултра" в Широка лъка.
"Състезанието представлява планински ултрамаратон с обща дължина 95 километра и с 5 хиляди и 700 метра положителна и отрицателна денивелация, което ще рече, че за 26 часа ще трябва да качиш 5 хиляди и 700 метра и да спуснеш 5 хиляди и 700 метра. Стартираме в събота -15 май от село Широка лъка от Националното училище за фолклорни изкуства и завършваме там".
Той коментира, че ако успее да завърши състезаниет,о ще подари медала на донора си в Германия.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..