Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще поскъпне ли токът за бизнеса след пазарното обединение на българо-гръцката граница

Снимка: БГНЕС

Ще поскъпне ли токът за бизнеса след пазарното обединение на българо-гръцката граница, което се очаква да стане факт утре? Отговорът на този въпрос е положителен за работодателските организации, които поискаха отлагане на това обединение. Те обосновават това с по-високите цени на тока в Гърция и Италия, които след обединението ще се отразят и на цените у нас.

От утре следва обединяване на оферти, които двете борси – българската и гръцката, събират, на сегмент „ден напред“. Това обединяване ще даде възможност българските борсови играчи да виждат определен брой оферти „купува“ и оферти „продава“ от гръцки такива, както и обратното, поясни пред БНР изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов.

Този проект е част от създаването на европейския общ енергиен пазар, уточни той.

„Всички борсови оператори, всички преносни оператори и енергийни регулатори работим заедно за случването на тези обединения.“

Утрешното свързване до няколко месеца трябва да бъде последвано от свързване на границата България – Румъния. Този процес се бави заради забавеното присъединяване на Румъния, Чехия, Унгария и Словакия към общия енергиен пазар, посочи Константин Константинов в предаването „Преди всички“.

През миналата година токът на нашата борса е бил по-скъп от средното за Европа с близо 7%. Цената е била сходна с румънската, по-висока от тази на италианския ток и по-ниска от гръцката. От началото на 2021 г. токът у нас е по-евтин от средноевропейския с 3-4%, по-евтин е и от този в Румъния и Гърция. В момента токът в Италия е средно с 16 на сто по-скъп от този на нашата борса.

Константинов коментира, че ползата от пазарната свързаност е в повишаване на конкуренцията.

Няма да има екстремни цени, защото дълбочината на пазара, броят активни оферти – както „купува“, така и „продава“, ще бъде доста по-голям. Ще наблюдаваме най-вероятно по-голяма сходимост на цените, тоест цените в целия Европейски съюз ще са все по-изравнени, предвид нарастващите обмени между държавите.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евростат: 20,7% от българите не са в състояние да поддържат домовете си топли при 10,6% средно в ЕС

През 2023 г. 10,6% от населението на ЕС не е било в състояние да поддържа домовете си достатъчно топли. Това представлява увеличение с 1,3 процентни пункта спрямо 2022г г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Според Евростат, този дял в България е почти двойно по-голям, като 20,7% от българите не с могли да..

публикувано на 23.01.25 в 12:28
Министърът на енергетиката Жечо Станков. На заден план са Васил Велев (АИКБ) и Добри Митрев (БСК).

Компенсации за бизнеса за скъпия ток до края на март

Бизнесът и останалите небитови абонати ще получават компенсации за скъпия ток до края на март. При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши правителството, което по този начин одобри обещаната на работодателите и на синдикатите програма. Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира, че така..

публикувано на 23.01.25 в 12:26
Теменужка Петкова

Министър Петкова: До 14 февруари внасяме нов проектобюджет

Очаква се бюджетен дефицит от над 3,6 милиарда лева в края на март, посочи министърът на финансите Теменужка Петкова след края на правителственото заседание. Тя изрази притеснение за финансовото състояние на държавата. Кабинетът изтегли проекта на бюджет, предложен от служебния кабинет. Правителството ще внесе в Народното събрание нов проект,..

публикувано на 23.01.25 в 12:16
Бейнур Ахмед - областен управител на Шумен

След призива на Пеевски: Областните управители на Шумен и Търговище напускат

Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед подава оставка. От областната администрация уточняват, че той ще продължи да изпълнява функциите си до решението на Министерския съвет за назначаване на нов ръководител на администрацията.  Гюрсел Хасанов пък напусна поста областен управител на Търговище. Съобщението е публикувано във Facebook..

публикувано на 23.01.25 в 11:59
Марк Рюте

Рюте: Победа на Русия в Украйна ще излезе скъпо на НАТО

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте потвърди необходимостта от засилване на подкрепата за Украйна. В изказване пред Световния икономически форум в Давос Рюте подчерта, че Съединените щати трябва да останат ангажирани с военната помощ за Киев, което предизвика напомняне от Вашингтон, че Европа трябва да плати "справедлив дял" за своята..

публикувано на 23.01.25 в 11:52
 Димитрина Петрова

За пръв път от 1949 г. насам в кабинета има само една жена министър. Справедливо ли е?

В новото редовно правителство има една жена, макар и на ключова позиция - министър на финансите. Българската общност за либерална демокрация наричат това съотношение между мъже и жени “исторически регрес в равенството на половете”.  Димитрина Петрова, основателка на БОЛД коментира пред БНР:   "Гледаме цифрите! От 2005, а насам ние имаме..

публикувано на 23.01.25 в 11:31
Даниел Петров

Ново искане за мораториум върху промяната на предназначението на земеделски земи за изграждане на фотоволтаици

Oт "Възраждане" ще внесат в Народното събрание ново искане за мораториум върху смяната на предназначението на земеделски земи за изграждане на фотоволтаични паркове и вятърни електроцентрали. Депутатът Даниел Петров напомни, че преди две години това предложение е било отхвърлено, но според него времената са се променили след избирането на Доналд..

публикувано на 23.01.25 в 11:09