„Исках да бъде нещо на границата между документално и художествено. Това е проект в развитие. Започнах да обикалям тези изоставени села преди една година, когато започна пандемията и ми липсваха пътуванията“, разказа Колев в предаването „Преди всички“.
В началото той заснемал видяното за свой архив, после решил да запише звуците.
„Всъщност е доста тихо и това се оказа предизвикателство. Обикновено това е звукът от гората, защото те постепенно стават част от гората тези села. За да се запишат характерни звуци от изоставените къщи, се оказа, че трябва да е лошо времето – да има вятър, дъжд, тракане на прозорци...“
В някои от изоставените къщи всичко изглежда така, сякаш хората просто са станали и са си тръгнали – това е много интересно, коментира артистът пред БНР.
„Фотографиите ги разглеждам по-скоро като натюрморт, детайли, интериорни, от тези къщи, които показват как са застинали във времето тези предмети.“
Мирян Колев е добавил семпли и минималистични музикални елементи към записаното в призрачните села.
Музикантът възприема обезлюдяването като част от кръговрата на природата, която взема своето.
„Но аз исках по-скоро да ги запаметя по някакъв начин. Жалко е, че след няколко години няма изобщо да съществуват и е хубаво да има някакъв спомен за тези места.“
Изложбата в Трявна продължава до 20 май. Зрителите определят видяното като тъжно и въздействащо, посочи Колев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: Мирян Колев
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..