Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко познати, но чудати

Каменните гъби, екопътека "Бяла река", водопад "Скока", Чудните скали, Драгоманското блато, Еменски каньон, резерват Кован Кая са малко познати природни чудеса, които сякаш ги няма на картата, но стигнеш ли до тях имаш чувството, че си открил един цял нов свят. България се гордее с най-разнообразни природни и културни забележителности, които привличат всяка година хиляди туристи от цял свят. Решихме да ви разходим из някои от по-малко познатите точно преди началото на летния сезон, за да имате възможността да планирате и реализирате една различна и вълнуваща почивка по пътя на тези тайнствени, но много красиви природни чудеса. 

В сърцето на Източните Родопи, между язовирите Студен кладенец и Ивайловград, река Арда образува уникален каньон, разположен по средата на праисторически двукратерен вулкан. Точно тук се намира местността Кован кая.

Забележителният Еменски каньон е едно от най-живописните и красиви места в България – ще го откриете в полите на Предбалкана, на около 20 км от Велико Търново.

Драгоманското блато е най-голямото карстово блато в България. Намира се на 40 км северозападно от София и на около 3 км от град Драгоман. 

Чудните скали представляват ерозионни скални образувания, намират се на 170 m надморска височина между селата Аспарухово, Варненска област и Добромир, Бургаска област.

 На надморска височина от приблизително около 480 метра, можете да откриете една от прелестите на родния Балкан – приказно красивия водопад Скока.

Екопътеката „Бяла река“ е една от най-дългите екопътеки у нас – почти 2 км. Тя е изградена в ждрелото на едноименната река в калоферския участък на Национален парк „Централен Балкан“.

Мантар Кая или Каменните гъби са причудливи скални образувания, формирани в резултат действието на водата и вятъра. 

Повече за чудните места може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04