Отличието за изключителен принос към българския театър ще бъде присъдено посмъртно на актрисата Татяна Лолова.
Наградите на Съюза на артистите се връчват по традиция на 27 март, когато е Световният ден на театъра, но за втора поредна година церемонията беше насрочена за по-късна дата.
Ако миналата година закъснението беше с цели 7 месеца заради пандемията, тазгодишните статуетки ще бъдат раздадени в присъствието на публика в допустимите ограничения от 50%.
Престижните отличия в областта на сценичните изкуства се присъждат от 1974 година насам, а церемонията тази вечер ще е 47-ма по ред.
Ицо Хазарта и балет „Нова“ ще открият събитието в голямата зала на Народния театър, а водещ ще е актьорът Александър Кадиев. Васко Василев и певицата Керана ще имат специално участие. Композицията е създадена за тази церемония, която тази година ще мине под знака на 100-годишнината на Съюза на артистите. Световноизвестният български цигулар е пренаредил целия си график заради датата на церемонията и пристига в България буквално за няколко часа.
Статуетките са 21 на брой, а номинираните - 47.
В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани Валери Йорданов за ролята му в „Караконджул“ в Народния театър, Симеон Лютаков за „Отело“ на Варненския драматичен театър и Цветан Алексиев за „Лебедова песен“ в Театрална работилница „Сфумато”. Статуетката за водеща женска роля ще си оспорват Бойка Велкова за ролята ѝ в „Империя на красотата – Мадам Рубинщайн“, Ирини Жамбонас в спектакъла „Кой се бои от Вирджиния Улф“ и Светлана Янчева в „Боклук“.
ИКАР за режисура си оспорват Василена Радева за „Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта“, Диана Добрева за „Синът“ или Стоян Радев за „Караконджул“.
Театроведът Деница Езекиева, която е член на комисията, направила номинациите тази година, отличава някои извънстоличните сцени, които по думите й имат „заряда и потенциала да произвеждат добър, високохудожествен и интересен за публиката театър“. Тя откроява като тенденция силния актьорски театър.
„Моноспектакли. Много често това значи един актьор и целият свят, театрален, около него на сцената да е подчинен на неговото актьорско изпълнение. Имаме изключително успешни примери за това в тези номинации.“
В България театрите не бяха до такава степен затворени, както в повечето европейски държави, отбелязва доц. Асен Терзиев от катедра „Театрознание“ в НАТФИЗ, който също е член на комисията по номинациите за ИКАР-ите.
Наградата „За чест и достойнство“ ще бъде присъдена на актьора Любомир Бъчваров, за принос към музиката ще бъде отличен Михаил Белчев.
Още детайли чуйте в звуковия файл.

Утре ще върнем стрелките на часовника с един час назад. С намаляването на деня и понижаване на температурите, много хора се чувстват по-бавни, потиснати и уморени. Есен е. Този емоционален дисбаланс може да бъде свързан с проява на сезонно афективно разстройство . Как да разпознаем такъв епизод и да го отличим от обикновен спад в настроението -..
В смолянското село Смилян се провежда 23-ото издание на празника на смилянския фасул. Няколко хиляди гости от цялата страна се очакват за Празника на фасула, който продължава до 26 октомври, когато ще стартира състезание по планинско бягане. Традиционният празник започва с базар под надслов "Чиста храна за нас и нашите деца". Изложба с участието на..
Замразяване на бюджетните заплати и увеличение само в приоритетни сектори през 2026 година, препоръчват експертите от Института за пазарна икономика, дни преди крайния срок за представяне на макрорамката. Масово нарастване на доходите би поставило в риск бюджета, заради опасността от раздуване на дефицита, смятат икономистите. Според прогнози..
Трикратно номинираната за „Оскар“ и носителка на редица международни отличия полска режисьорка Агнешка Холанд ще представи тази вечер в столичното кино „Люмиер“ най-новия си филм „Франц“, посветен на Кафка. Прожекцията ще бъде последвана от разговор с публиката, а събитието е в рамките на кино-литературния фестивал „Синелибри“, на който БНР е медиен..
За 12-а година възрожденският град Елена посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Петима са промишлените производители на Еленския бут във възрожденското градче. Тази година за празника майсторите са подготвили 5000 бута. Мартин Трухчев разказва за кулинарния деликатес от..
Поредната кампания на доброволците от инициативата „Бъди човек“ започва в Ямболска област. За коледните празници те ще предоставят хранителни пакети и подаръци на повече от 500 жители в петте общини. Доброволците от инициативата "Бъди човек" организират кампании в Ямболска област в навечерието на големите християнски празници. По традиция преди..
За първи път новаторският плаващ фестивал "Art Explora" акостира в Кипър. От днес до 4 ноември крайбрежният град Лимасол е домакин на уникалния му творчески кораб и иновативни културни прояви. Фестивалните дни ще предложат на жителите и гостите на Лимасол звукови и аудиовизуални инсталации, изложби, концерти, танцови представления,..
Не бих се учудил да се стигне и до това Доналд Тръмп да даде ракети "Томахоук" на Украйна , след толкова неща, които САЩ нямаше да дават, а накрая..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..
Очевидно президентът е в най-изгодна позиция от тримата – Румен Радев, Бойко Борисов и Делян Пеевски, защото не само противниците му не се справят с..