"Хамас" извършва двойно престъпление - от една страна напада безразборно цивилно население, а от друга изстрелва своите ракети от гъстонаселение райони с цивилни и извършва престъпление срещу човечеството. А ние се опитваме да се защитим при тези трудни условия и се опитваме да предпазим цивилните, а "Хамас" ги използва като човешки щит". Това заяви в интервю за БНР посланикът на Държавата Израел в София - Негово Превъзходителство Йорам Елрон.
В Израел военните сили засилиха офанзивата си срещу Газа след ракетни атаки срещу Израел от страна на палестински бойци. Президентът Реувен Ривлин предупреди за възможна гражданска война заради сблъсъците между евреи и араби, а премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че военната операция в Газа ще продължи толкова дълго, колкото е необходимо. Конфликтът започна преди седмица след напрежение в Източен Ерусалим, което доведе до сблъсъци на свещени места, почитани и от мюсюлмани, и от евреи. Световната общност неколкократно излезе с призиви за деескалация на напрежението, Съединените щати започнаха посреднически усилия, заради което беше отложено и поредното заседание на Съвета за сигурност на ООН, на което трябваше да се обсъди ситуацията. На свой ред, президентът на Палестина - Махмуд Абас се обяви за политическо решение и поиска прекратяване на окупацията. Подобна позиция по-рано тази седмица изрази и в интервю за „Хоризонт“ посланикът на Палестина в София - Н.Пр. Ахмед Ал Мадбух, според когото има нарушение на международни резолюции и на международното право.
Пред БНР Н.Пр. Йорам Елрон посочи очакванията за бъдещето на преговорите за решаване на израело-палестинския конфликт и за възможните взаимно приемливи и за двете страни варианти за намиране на изход от кризата.
Пети ден на непрекъснато ескалиращо насилие, а само до преди седмица Израел присъстваше в медиите с успеха си в борбата срещу пандемията. Какво стои в основата на насилието сега?
"Израел е страна, която иска да съществува в мир и също така търсим много възможности за постигане на този мир, включително с много компромиси. За съжаление, Израел е заобиколен от елементи, които предпочитат терора, например "Хамас" - това е една терористична организация, която иска разрушение и това е записано в самата й харта, която залага на насилие и терор. От понеделник насам срещу Израел са изстреляни 700 ракети".
Военна мобилизация и заплаха от сухопътно навлизане на израелската армия в ивицата Газа - очаквате ли днес да бъде взето решение за сухопътна операция.
"Всички варианти се обсъждат в момента, решението ще бъде взето от правителството на Израел, като властите и военните искат да възстановят мира в тези части на страната, които са атакувани и "Хамас" да плати висока цена".
И пак да ви върна към въпроса - защо се стигна до ескалацията?
"Това всъщност е една постоянна цел на "Хамас". Както споменах в самия устав на тази организация е заложено да причинява насилие, тероризъм и в крайна сметка да заличи Израел от картата. Така, че това не е нещо ново, а ние реагираме по съответния начин".
От началото на седмицата палестинците отправят много сериозни обвинения към вас - за етническо прочистване?
"Това е напълно невярно и е пропаганда. "Хамас" извършва двойно престъпление - от една страна напада безразборно цивилно население, а от друга изстрелва своите ракети от гъстонаселение райони с цивилни и извършва престъпление срещу човечеството. А ние се опитваме да се защитим при тези трудни условия се опитваме да предпазим цивилните, а "Хамас" ги използва като човешки щит".
Интервюто ни е прекъснато от вой на сирени от телефона на посланик Йорам Елрон.
"На телефона ми има приложение, което ме уведомява кога се включват сирени в Израел. Нашият син е в Бершеева на 100 километра от ивицата Газа и има само 30 секунди да се придвижи до бункер и се обаждам да го чуя дали всичко е наред.
Имат само 15 минути да се скрият. Тази сирена е малко селище близо до Газа".
До колко политиката е намесена - серия от парламентарни избори в Израел и неспособност да се сформира правителство, в палестинската автономия политическата ситуация също е сложна - бяха отложени изборите, "Фатах" контролира Западния бряг, а "Хамас" - ивицата Газа. Не извличат ли дивиденти и израелските, и палестинските политици?
"Подобно твърдение не е основателно, бих се изразил и по-недипломатично, направо е скандално. Водим война срещу тероризма не от днес, не от вчера и то срещу организация, която има ясната цел да заличи Израел от картата и използва всяка възможност да го направи. Така, че политиката в случая не е фактор".
На 13 август миналата година с посредничеството на администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп Израел подписа така наречените Авраамски споразумения за нормализиранена отношенията с Бахрейн, Обединените арабски емирства, Мароко, Судан…. Ескалацията на конфликта сега показва ли, че всъщност тези споразумения не водят до успех?
"Бих казал, че нещата стоят точно обратното. Имаме общи интереси с умерените сунитски арабски държави.
Част от тези интереси са стратегически. За тях също радикалният ислям, Иран и "Хамас" са проблем и заедно с Израел имат общи не само икономически, културни, стратегически интереси. Да не забравяме,че Хамас в ивицата Газа и "Хизбула" в Ливан са инструмент на Иран, който е заплаха за Близкия изток".
Авраамските споразумения бяха постигнати с директната намеса на зетя на Тръмп Джаред Кушнер, но сега в Белия дом има нова администрация. Позицията на Джо Байдън какъв сигнал изпраща?
"Както президентът на Съединените щати, така и държавният секретар заявиха ясно, че Израел има право на защита срещу терора, който виждаме в момента. Всъщност "Хамас" е обявена за терористична организация от Съединените щати, от Европейския съюз, включително и България. Позицията на България беше, че ракетите, изстреляни от ивицата Газа тероризират мирното население на Израел. Специално беше използван глаголът тероризират. Ние ценим позицията на България и нейната подкрепа като приятелска страна".
Има призиви за свикване на Близкоизточната четворка - Съединените щати, Русия, ООН и Европейския съюз. Това ли е форматът, в който може да бъде намерено решение на ситуацията?
"Не знам. Нашата цел е да поддържаме противодействието на Израел, да накараме "Хамас" да плати висока цена за действията. Пазихме мълчание дълго време и не може да продължаваме така".
От всичките ви изявления става ясно, че едва ли скоро ще се стабилизира ситуацията и трябва да се готвим за дълга ескалация на конфликта?
"Така е, не можем да водим преговори с организация, която иска да ни унищожи, иска да премахне Израел от картата. Няма начин да има диалог с такава организация. Ние сме страна, която търси мир, искаме да живеем мирно заедно с палестинците на тази малка територия. Имаме силата да се защитим и ще продължаваме да го правим, докато е необходимо".
В деня, в който се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна, Русия отново предприе атака с дронове камикадзе. Тревога за въздушна опасност беше обявена в редица области на страната, включително района на столицата. В Киев късно снощи се чуха експлозии. Системите за противовъздушна отбрана са отблъснали атака на бойни..
Без агресия и батални сцени като тези от протеста на "Възраждане" в София, но все пак с ъпътствано от напрежение се оказа въвеждането на еврото и в Кюстендилско. В Бобошево възникна такова заради предстоящото обозначение на стойността на вcичĸи oбщинcĸи ycлyги, дaнъци и тaĸcи ĸaĸтo в лeвa, тaĸa и в eвpo. Гласуването е насрочено за четвъртък...
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе извънредно заседание днес, съобщиха от правителствената пресслужба. В дневния ред на заседанието влизат проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.; проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.; проект на Закон за..
Интензивната вълна "Корал", обхванала Кипър, вече постави рекорди. Никозия стана най-студената столица в Южна Европа, доближавайки северноевропейски столици. С необичайна за страната честота Метеорологичната служба обяви за втора поредна нощ оранжев код за изключително ниски температури. До минус 10 градуса се очаква да падне живакът тази..
Кипър ще въведе "данък депониране" за битови отпадъци с цел тяхното намаляване. При определяне на неговия размер и срокове за прилагане ще бъдат взети предвид резултатите от проведеното обществено обсъждане, което приключва днес, съобщиха от екоминистерството. Новата такса ще се плаща от местните власти за количествата битови отпадъци от..
Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция. Според прогнозните резултати..
След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати". "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.