"Въпрос на тото беше наградата да я взема аз. Не смятам, че съм преборила другите две актриси - Бойка Велкова и Светлана Янчева, те са много добри и правят страхотни роли". Това каза пред БНР актрисата Ирини Жамбонас, която получи наградата ИКАР за главна женска роля за участието си в постановката „Кой се бои от Вирджиния Улф“ в Малък градския театър „Зад канала“.
Тя сподели, че не би могла да обръща специално внимание на наградите, защото те идват и си отиват и определи всяка награда като "мигновено признание":
"Едва ли има актьор, който би казал нещо друго, освен, че признанието от колегите е нещо приятно".
Ирини Жамбонас посвети наградата си на актьора Филип Трифонов:
"Едно от най-важните неща, на които той ме научи е лекотата в професията, чистотата и да не правя нищо, което не обичам. Да прегръщам всяко нещо с всичките си сетива, иначе не си струва".
Актрисата играе и в театъра, и в киното, но заяви, че не може да каже, че се чувства уютно нито на сцената, нито пред камерата, защото:
"Ако ти е уютно, значи, че ти е удобно, ако ти е удобно, значи, че не правиш нищо. На всяко едно място трябва да има предизвикателство и да се случва нещо различно от това, което си свикнал да ти се случва. Трябва непрекъснато да водиш една битка със себе си - без значение дали си в киното, или в театъра. И двете сцени са безкрайно любопитни и носят различна трудност".
Ирини Жамбонас не мечтае за определена роля, а вярва, че ще я срещне: "И тя ще ме види!".
Интервюто на Даниела Големинова с Ирини Жамбонас в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..