През 1861 Раковски основава първото българско читалище в Букурещ. В Загреб излиза от печат сборникът "Български народни песни" на Братя Миладинови, а в Габрово, Шипка и Карлово се учредяват читалища.
"В тези трудни години, в трудния път на българското Възраждане тези институции възникват към българските училища. Неслучайно първите членове са учителите, просветителите в тези будни подбалкански градчета и така се създава и карловското читалище през 1861 година. Ролята на тази културна институция в обществения живот на града сред българската общност е била значима - те са едни от организаторите на първите театрални представления в нашия град. След създаването си дейността на читалището продължава и така се стига до 1870 година, когато в града се създава ученолюбивата дружина", каза за БНР директорът на историческия музей в Карлово Мария Деянова.
Някои от членовете на ученолюбивата дружина са членове на Карловския революционен комитет, който е основан от Апостола през 1869 година.
"Те са чертаели планове за политическото освобождение и за присъединяването на града към революционната мрежа, създадена от Апостола. Самият Васил Левски е призовавал при своите пътувания в България, когато създава вътрешната революционна организация, да създават читалища като легална форма на комитетите. След Освобождението, през 1893 година будното карловско гражданство създава ученолюбивото дружество "Васил Левски" като в техния устав е записано, че една от главните задачи е построяването на паметник на Васил Левски за увековечаване на паметта на безсмъртния Апостол", допълни Деянова.
Библиотечната дейност поставя основите на карловското читалище:
"Ние сме горди от факта, че нейните основи са положени от известния карловски възрожденски учител Брайко Хаджигенов с няколко книги и абонамент на вестниците "Дунавски лебед" и "Гайда". Така се ражда Карловската библиотека – една от първите обществени библиотеки в България. Понастоящем тя разполага с фонд от 70 000 тома, които читателите могат да ползват в обособените отдели. Имаме обособен Фонд "Краезнание", който е ценната част от фонда на библиотеката", подчерта в предаването "Рано в неделя" библиотекарят София Бановска.
Иван Хаджийски, председател на читалищното настоятелство, изтъкна:
"В момента в школите на читалището, които са 10, се обучават над 200 деца във всякакви възрастови групи. Това са певци, музиканти, танцьори, художници. За карловци, според мен, читалището е мястото, където се случва културният живот на града; мястото, без което не може; мястото, което винаги трябва да го има и според мен то ще пребъде през годините".
БНР и карловското читалище "Васил Левски" изпълняват проект "Знаменити карловци - звукова памет на българската култура".
"Да бъдат издирени и събрани гласовете на велики личности, актьори, певци от нашия край, защото това е и архив за поколенията", допълни Хаджийски.
Ръководител на детската фолклорна формация "Розова долина" към карловското читалище е Велина Иванова:
"За наша радост децата непрекъснато нарастват - 25 и 30 деца от 4 от 18 годишна възраст. Радостното е, че вече имаме и второ поколение изпълнители, майки на дечица са били наши изпълнители, вече водят и своите деца. Това е наша изключителна гордост и привилегия да ги посрещнем и да започнем да ги изграждаме като изпълнители, като любители на фолклора и като разпространители на народното творчество".
Детската фолклорна формация "Розова долина" е един от лауреатите на детския радиоконкурс "Млади фолклорни таланти" на програма "Хоризонт".
"Искам да отбележа, че това се случи в началните етапи на създаването на формацията и много ентусиазирано изпращахме записи. Спечелихме и участия в Прага, в Чехия, два пъти наши представители са гостували. Това беше един много голям скок, трамплин да си повярваме, че можем да продължим на такава голяма сцена", допълни Велина Иванова.
"Винаги, когато посещавам читалището в Карлово, се изпълвам с прекрасни чувства и трепетно усещане и това ми дава изключително хубави емоции и мисля, че се извисявам духовно", каза 13-годишният Йоан Иванов.
"Искам да кажа, че най-хубавите спомени са тези пътувания до различни места и конкурси, най-голямото нещо, което ми дава пеенето е радостта и приятелите, които имам тук", допълни 12-годишната Никол Гаджева.
Русанка Русанова е преподавател в школата по пиано към карловското читалище:
"В момента в школата по пиано се обучават 10 деца. Школата съществува от 10 години. Това ми дава много голямо удовлетворение, тъй като децата се запознават с класическата музика и се учат да свирят много произведения".
Илия Пиринчиев сподели, че много харесва класическата музика и като свири на пиано се успокоява:
"Аз обичам да карам колело и да играя билярд в свободното си време".
Стефан Златинов е участник в читалищен театър "Елена Снежина" в град Карлово:
"Аз мисля, че читалището е типично българка обществена институция. Тези сгради винаги са създавали не просто място за изява на самодейците, но и топлината и уюта на едно семейство, на един дом".
"Завършвам тази година и поглеждайки назад това, което топли сърцето ми са репетициите в понеделник и сряда, когато идваме да се откъснем за малко от света и да се потопим в магията на танца. Когато излезеш на сцена и когато се хванеш с колан за всички останали усещаш не само ритъма на танца, но и ритъма на техните сърца. Тогава чувството е друго. Неописуемо е. Читалището е място, което за щастие е успяло да съхрани духа на българина така, както църквата е съхранила вярата", каза Виктория Трифонова от формация "Розова долина".
Повече можете да чуете в звуковия файл.С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..