Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Бяла черква се прекланят пред делото на Бачо Киро

3
Бяла черква
Снимка: Здравка Маслянкова

Град Бяла черква е един от символите на Възраждането в България. Това е мястото, където е създадено първото селско читалище в България, основано от Бачо Киро със звучното име „Селска любов“. Всичко в Бяла черква е свързано с учителя, бунтовника, поета и революционера Бачо Киро, повел 101 белочерковци в Априлското въстание и епичните битки в деветдневната епопея при Дряновския манастир. Днес местните хора са издигнали Бачо Киро на пиедестала на почитта, уповават се на героизма му по пътя си към бъдещето.

Снимка: Здравка Маслянкова

Възрожденският дух в малкото градче Бяла черква в централна Северна България е несломим. Срещам го навсякъде - в достолепните паметници, в гостоприемните хора и особено у една дребна жена, която виждам пред музея:

„Казвам се Анка Гецова, родена съм в Бяла черква в 1930-а година. След два месеца правя 92. Обаче още от малка родея за Бяла черква, обичам я и след това вече и в читалището, и в хора съм пяла, и в театралната трупа съм била. Където е било за Бяла черква, съм дала всичко. Бях председател на Съвета на жените 20 години. Най-скъпо ми е хората и мястото, които да ги обичам. Пак тръгвам, докато някои си почиват вкъщи, аз не мога. То ми идва от вътре, трябва да дойда. За Бяла черква всичко бих дала“. 

Анка Гецова          Снимка: Здравка Маслянкова

А в музея, където ме води 91-годишната жена, се връщам 145 години назад в епопеята на Априлското въстание. Самият музей е създаден преди 45 години, когато и Бяла черква е обявена за град. Автентични облекла, снимки от освободителното движение оръжия, историята на Бачо Киро са в основата на музейните сбирки, каза за БНР директорът Анастасия Георгиева:

„В музеят се пазят оригинални оръжия, саби, пушки, каракулаци, които са подарени на музея от наследници на въстаници, участвали в боевете в Дряновския манастир. Тук се пази и антропологична възстановка на главата на Бачо Киро, изработена по неговия череп. Костите на Бачо Киро се съхраняват в църквата „Св. Димитър“ в Бяла черква от Освобождението до днес. Тази антропологична възстановка на главата на Бачо Киро е дело на проф. д-р Йордан Йорданов. Тук имаме една библия и старопечатни книги, върху които е почеркът на Бачо Киро, а също така и изготвеното родословие на рода на Бачо Киро, което проследява поколенията от майката на Бачо Киро до днешните поколения“.

Снимка: Здравка Маслянкова

От родословието може да се проследи, че внук на Бачо Киро се сродява с внучка на Александър Дюма-син. Наследници на бележития белочерковец са оперната прима Александрина Пендачанска и композиторът Андрей Дреников. В Бяла черква няма живи преки родственици на учителя, просветителя, революционера и поета Бачо Киро, но за белочерковци той е равносилен на икона:

„Помнят се още и всички, дори които не са кореняци белочерковци, помнят и се гордеят, защото го изучават в училище, дори и аз съм наследничка на двама четници. Хората са родолюбци. Много от тях не живеят тук, но има такава тенденция хората да се гордеят“.

„Това си е в кръвта, в рода, в наследството. Като се каже Бачо Киро нещо трепва отвътре, все едно, че казваш мама, татко. Герой е бил".

„Това е гордост, че имаме такъв съселянин и малко са хората като Бачо Киро и като учител, и като пътешественик, и като поет, а за невероятната му всеотдайност и готовност да умре - колко са българите?“.

„Всички потомци на Бачо Киро се гордеят с това, както и аз. Винаги се казва, че сме потомци на Бачо Киро и че сме от Бяла черква. Народът тук е уникален, той си пази всичко мило и родно. Духът е много запазен за всичко“.

Бяла черква                                      Снимка: Здравка Маслянкова

Не легенди, истини се разказват в Бяла черква за героизма на Бачо Киро, когато повежда мъжете от селото към четата на поп Харитон и Дряновския манастир, казва летописецът на възрожденското градче 91-годишната Анка Гецова:

"Той е обаятелен човек. Той е можел всичко - учител. Още от малък, от 16 години е бил учител, въпреки че е беден, той е обичал хората. От Илия Волен има хубав разказ, когато Бачо Киро ги извел на поляната и един голям камък на средата и той казал: „Можете ли да обърнете един камък?“ и посочил едно дете. То се помъчило - не може.  Втори да дойде, трети и най-после всичките го обърнали и казва: „Така и ние ще обърнем всичко, за да можем българите да се освободят от турците и да бъдем свободни. Вижте каква е тревата - бледозелена, защото винаги е била под камъка и подтисната. Ето това искаме - да се изправим, както тревата ще се изправи от слънцето“. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Освен че е пазител на паметта за Бачо Киро музеят в Бяла черква е и средище за местните хора и една от образователните институции в градчето, споделя директорът Анастасия Георгиева:

Музеят в Бяла черква участва в организацията не само на всички тържества и чествания по повод Априлското въстание и други важни събития в нашата история, провеждаме много образователни програми, насочени към ученици и към деца от детските градини, свързани с изучаването, с паметта за нашия роден край. Подготвяме изложби, мобилни изложби, временни изложби с експонати от фонда на музея. Популяризираме по всякакъв начин нашата история и минало, прожектиране на филми, срещи на поколенията“.

А поколенията в Бала черква се събират, за да тачат и помнят Бачо Киро и историята и да чертаят бъдещето си.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38