Малък мащаб на хартията, но голям майсторлък и крехко, минималистично изящество на финала. С тези думи можем да опишем творението на Николай Стефанов. 29-годишният икономист, който от над 10 години се занимава с оригами, успя да сътвори най-малкият хартиен жерав в света, създаден единствено с ръце и с размер милиметър и половина.
Японската дума за жерав, сгънат от хартия е orizuru. Смята се, че това е най-класическото и традиционно японско оригами. В културата на страната на изгряващото слънце вярват, че крилете му отнасят душите на хората в рая.
Политаме към рая на жеравното оригами творчество заедно със самия Николай Стефанов, който хронологично ни разказва за мащабите на своите хартиени птици. Започва първо с 4-милиметров жерав, след което постепенно и търпеливо намалява размера, за да стигне до рекордния малък красавец от милиметър и половина.
Бандерол, пръсти и здрави нерви
Николай изработва жеравите си от бандероли за цигарени кутии, откъсва малък квадрат и магията започва. Малко повече за симпатичния хартиен дребосък от неговия автор: „Започнах първо с 2-милиметров жерав. Използвах пинсета, но тя само ми пречеше, защото деформираше хартията в различни етапи от сгъването. Оставих я и започнах да сгъвам с пръсти.“
Финалният опит му отнема около час и 15 минути: „Имах няколко неуспешни опита за милиметър и половина, но в крайна сметка се получи. Човек не трябва да брои провалите си, а само успехите – те са важни.“
Николай казва, че има две основни трудности при създаването на миниатюрните хартиени птици: „Първата е да може да се захване статично хартията, за да не бяга. Втората е самото сгъване, защото е много трудно да се сгъва по ръб и на точно определено място, при положение, че се борави с толкова малко парченце хартия.“
Колко здрави нерви трябва да имаш? „Не съм много търпелив, но сгъването на оригами калява нервите и търпението. То подобрява на пръв поглед второстепенни качества у човек, като концентрация, воля и психика.“
Български Vs японски жерав
Рекордът за най-малък жерав в света, но сгънат с помощни средства (игла и микроскоп), е на японецът Наито Акира. В продължение на 40-50 години той се състезава със себе си, като подобрява собствените си постижения. Жеравът, който е направил, е с размери 0.1 мм или една десета от милиметъра, равняващи се на 100 микрона.
Японецът обаче не трябва да е спокоен, защото вече има сериозна заявка за конкуренция в лицето на Николай.
„Той се движи в собствен коловоз, аз се движа в успореден. Надявам се един ден да се прехвърля при него и един ден да му стана конкуренция. Имам да изям още доста хляб, но съм на прав път и лека-полека ще го настигна“, казва нашият оригами майстор и мъдро продължава: „Няма невъзможни нещо. Човек трябва да вярва в себе си и нещата ще се получат“.
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..