В София има огромен недостиг на нормални пешеходни пространства. Градът изпуска шансове да създава нормална среда, а има нужда от тази среда, подчерта той.
Градовете, които отиваме да видим, снимаме се и пускаме селфита колко ни е хубаво, са градове с обширни пешеходни зони, изтъкна Борисов в предаването „Преди всички“.
„Това са градове, в които най-големите, най-скъпите търговски улици, улици за забавления, са пешеходни.“
„Всички областни градове в България, без София, имат огромни пешеходни зони, пълни с живот, на които също не живеят хора“, допълни Гергин Борисов.
Преди 10 години зоните за платено паркиране бяха създадени, за да демотивират хората, които не живеят в центъра, да идват там с автомобили. Тези зони обаче по думите му са се превърнали в касичка за пълнене на бюджета на Центъра за градска мобилност.
„Ако искаме зоните да бъдат наистина механизъм, който да демотивира хората да идват с коли в центъра, трябва да има квота за живущи. По този начин местата в зоната рязко ще намалеят за приходящи, а живущите в зоната ще имат предимството на плащащи си. Защото в момента те са на равна нога с всички.“
„Зоните не са инструмент за печалба. В момента са, но не трябва да бъдат. Те са политика за намаляване на зависимостта на софиянци от автомобилите. В центъра на София вече има четири метролинии, почти всички трамваи се движат през центъра и в центъра, има автобуси, има тролейбуси“, подчерта Борисов.
80% от преминаващите по улица „Шишман“ в центъра на София са пешеходци, цитира данни от две изследвания Гергин Борисов.
„Които минават по тротоар, който е две плочки и половина. Цялото останало пространство е за автомобили. Това справедливо ли е? 20% от ползвателите да използват 80% от площта и обратното.“
В средносрочен план „Шишман“ трябва да стане пешеходна улица, категоричен е Гергин Борисов. От „Спаси София“ смятат, че при вече започнал ремонт за 4 милиона лева е добре улицата да се подготви за това.
„Тя да се изпълни по начин, който, когато утре успеем да убедим живущи и успеем да се сдобием с администрация и общински съвет, които не са патологично изостанали, да направят „Шишман“ пешеходна улица, да можем това да го направим, без да даваме още 4 милиона.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..