Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършиха се 225 години от създаването на първата ваксина срещу едра шарка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Навършиха се 225 години от създаването на първата ваксина срещу едра шарка. Това е единствената болест, която напълно е изкоренена. Откривателят на ваксината е английският лекар Едуард Дженър, а годината е 1796-та. На този фон отправяме поглед и към актуалната ситуация, когато пред нас стои въпросът за ваксинация, но срещу Covid-19.

Едрата шарка, известна като Вариола е позната на човечеството от стотици години. Преди да бъде открит препарат за противодействие, тя е взела множество човешки жертви.

"Това е едно заболяване, което е причинявало опустошителни епидемии, като е причинявало смъртта на около 30% от заразените, а тези, които са оцелявали, много често са оставали обезобразени или ослепени. Така че още преди много столетия в Китай, Индия, в Близкия изток са прилагали различни практики, за да могат да се защитят от това заболяване. Ако се върнем 225 години назад това, което прави д-р Дженър, ако трябва да го обясним от съвременна гледна точка, на практика той използва като ваксина вирус, който е при кравите и който при човека предизвиква съвсем слаби симптоми, но в същото време дава имунитет, който ги предпазва от истинския човешки вирус", каза за БНР проф. Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН. 

Това заболяване при кравите, е протичало леко при хората и е създавало защита в телата им. По време на епидемиите жените, които са дояли крави, не са се заразявали с едра шарка.

"Едрата шарка става първото заболяване, което е изкоренено от лицето на земята. През 1967 Световната здравна организация предприема такава инициатива и 10 години по-късно докладва последния случай. А през месец май 1980 година СЗО съобщава, че това заболяване и този вирус са вече напълно изкоренени", допълни Александрова.

България е една от първите държави, ваксинирала цялото си население срещу едра шарка, разказва председателят на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

"Успехите на ваксинопрофилактиката в нашата страна са свързани с това, че по време на Първата световна война на територията, където е оперирала българската армия, почти целия Балкански полуостров, цялото население е било ваксинирано в нашата държава срещу едра шарка. Затова България 1928 година е една от първите страни в Европа, която ликвидира едрата шарка. Несъмнено ваксините са едни от най-големите достижения на науката и медицината. Ползването на ваксини е сравнимо по здравен ефект с откриването и въвеждането на антибиотици".

Националният център по заразни и паразитни болести е със 140 години история. В годините назад у нас са провеждани ваксинации срещу животозастрашаващи болести, припомня проф. Кантарджиев:

"В началото на миналия век, като една от първите държави в света, са започнали да се ползват в нашата страна ваксини срещу дифтерия, една страшна за децата болест. Също така ние сме една от първите страни в България, още преди широкото въвеждане на БЦЖ ваксината за туберкулоза, да се използва друга антитуберкулозна ваксина, да не говорим за това, което става 50-те години от небивалата епидемия от детски паралич в нашата страна - 1957 година българската държава по предложение на експертите по ваксинопрофилактика предлагат да се вземе от златния резерв на Българската народна банка и да се закупи от Швейцария ваксина за детски паралич, която да спаси нашата страна от тази тежка вълна".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46