Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Клубният" и "счупен" звук на LMC & f-act

Феновете на качествения български рап трябва да имат специално място в сърцето си за Tha Crew - една компания от таланти, които още в началото на този век блестяха с неща, които тогава не се чуваха.

Петнайсетина години по-късно може би най-значимият тандем в рамките на Tha Crew - рапърите LMC и f-act са решили да се завърнат с чисто нов албум, от който вече излязоха няколко сингъла.

Музиката под римите е на техния човек Lessno и е в тон с 2021-ва, а лириките продължават да носят онзи абстрактен почерк на Льоната и Мишо Ефекта заради който станаха толкова разпознаваеми.

Но най-напред да се върнем някъде около 2005-та, когато една компания от ученици в центъра на София създава цяла музикална сцена около себе си. Рапът е ключова част от нея и показва израстването на цялата субкултура отвъд „гангстерските“ и „батъл“ звук и рими.

С привкус от революционни хип-хоп колективи като Rhymesayers и Anticon, LMC (Леонид Дружинин), f-act (Михаил Георгиев) и още няколко МС-та цепят рими от двете си „записвални“ – непрофесионални студиа, но достатъчни, за да могат съдържателите им да градят име.  

“Ние си бяхме тийнейджъри, ученици. Това беше начин по който да се изразим“, разказва Мишо.

„В училище пишехме текстове, после като се видехме – записвахме. После разпускахме с фрийстайли по градинки“, допълва Льоната.  

Партизанските условия в „записвалните“ развиват уменията на момчетата да семплират чужди звуци в музиката си – един от първичните белези на хип-хопа. Заедно с това ползват талантите в компанията си – хора като китариста Цецо или бийтбоксъра Skiller, години преди последният да стане световен шампион или да влиза в новините по други поводи.

Култовият албум

Обкръжението на ThaCrew е огромно, оттам и многообразието на музиката, която се слуша и после на тази, която се прави.

„Голяма част от хората правеха breakcore и имаха такива участия. Джънгъли, дръмендбейсове, всякаква музика“, горе-долу описва нещата LMC. Самият той „изчезна“ от рапа за много време, в което предпочита да се изявява предимно като breakcore и jungle MC.

ThaCrew никога не влиза в по-широкия музикален обмен тогава, но е ценно явление именно със свободата, която предоставя на артистите си. А свободата се усеща и от слушащите.

„Ученическите“ неща, за които говорим, вдъхновяват много от по-късните софийските рап изпълнители, които изграждат сегашната сложна и интересна сцена.

А хората в „крюто“ развиват музикални и други таланти. Мишо Ефекта следва фотография и реализира мащабни фотопроекти, като „Любовъ и съгласие”, в който проследява ритуала Паневритмия на Седемте рилски езера няколко години поред.

В един момент изскочи на рапсцената сякаш никога не си беше тръгвал. Това ни даде двата албума „24 EP” и „Корени“.

Цялостно ThaCrew не спират с рапа, както свидетелстват и албумите на друго МС - vWhy.

Стигаме до днешния момент и завръщането на LMC и f-act като комбина. Нещата звучат по-различно, най-малко заради по-качествения запис. После, заради бийтовете на Lessno.

„Решихме да правим албум и се събрахме да слушаме бийтове, да си избираме, да си генерираме идеи. LMC постоянно разправяше „е тоя бийт, това ни е стила“ – спираше се само и единствено на бийтове на Lessno”, разправя Мишо Ефекта.  

МС-тата сами определят звученето като „съвременно“, но мотивацията им не е самоцелно да търсят слушаемост. А както и преди, и винаги – „да правим музика, каквато ни се слуша“.

„Получих много съобщения и имейли. Не съм вярвал, че толкова хора помнят училищните ни записи. Реших да го направя от почит към тези хора, които ми казаха – „Помним те, искаме да чуем нещо ново“, казва LMC.

Така се стига до създаването на “клубния и счупен“ албум „Жът-жът“, което продължава и в момента.

Отговор на въпроса „какво е „жът-жът“?“, още музика, разговори за средата, маските, вътрешните битки и рапърската игра – чуйте в записа от „Изотопия“ горе.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вавилонската кула на Георги Маринов в галерия "Стубел"

Чрез серията пластики на тема "Вавилонската кула", представени в галерия "Стубел", Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството. Това пише за изложбата Аксиния Джурова. Изложбата се открива утре - 8 октомври от 18 часа и може да се види до 26..

публикувано на 07.10.24 в 16:19
Мария Радкова

Поетесата Мария Радкова за словото и музиката в него

Непосредствено след 1-ви октомври, Деня на музиката и поезията, "Нощен хоризонт" посрещна своята специална гостенка – поетесата Мария Радкова . Разговор посветен на този вдъхновяващ празник, който обединява силата на поетичното слово и музиката – две изкуства, които Мария чувства особено близки . Тя сподели своя опит от празнуването на този..

публикувано на 07.10.24 в 14:52
Георги Маринов

Паднали ангели, воини и отломки от времето в изложба на Георги Маринов

Скулпторът и график Георги Маринов представя в столичната галерия "Стубел" изложбата си "Вавилонската кула". "Тази тема отдавна я разработвам. В нашето ежедневие тя става все по-актуална. Всички виждат стълпотворението, всемирното , и какво се случва. На практика повторение на библейската история ", каза той в интервю за БНР преди..

публикувано на 07.10.24 в 09:57
Росица Филипова

Между дигитализацията и бродираните картички - едно красиво хоби на Росица Филипова от БНР

Росица Филипова е колежка от Отдел дигитализация в Българското национално радио и нейното хоби е да бродира картички. С Росица разговаряме в трета кабина на Отел цифовизация . Тя току що е приключила с прехвърлянето на стар запис от лента в компютъра и неговата дигитална обработка. "В трета кабина дигитализираме от две - три години Фонда..

публикувано на 06.10.24 в 18:05

Един много сполучлив дебют на поетесата Мария Илиева

Вечно млада, но вече с пораснала красива дъщеря, Мария Илиева от София ни предлага своя слънчев дебют в стихосбирка "Родена съм, за да обичам". Не мога да не й повярвам, тя цялата излъчва обич и сърдечност. Такива са и стиховете й. Наниз от разнообразни чувства с основна перла - любовта. Към отминалото детство, към майката, към любимия,..

публикувано на 06.10.24 в 04:26
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42