Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти обсъдиха възможности за обновяване на сгради в Плана за възстановяване

Снимка: Ани Петрова

Възможностите за енергийното обновяване на сградния фонд в Националния план за възстановяване и устойчивост бяха в центъра на дискусия, организирана от Центъра за енергийна ефективност. Участие в дискусията взеха експерти и представители на общините.

Последната версия на Националния план за възстановяване и устойчивост предвижда близо 3 милиарда лева за програми за енергийна ефективност на сградния фонд.

Допълнително по Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд до 2050 г. се  предвиждат инвестиции от близо 27 милиарда лева през следващите 30 години, с които да бъдат обновени около 60% от жилищните сгради.

Според експертите обаче, за да се постигне очакваната резултатност, е необходима промяна в начина на изпълнение на проектите. Защото постигнатото до момента, с първите два милиарда, не е много, според Юлиан Попов от Европейския институт за сградните характеристики. А Ивайло Алексиев от Агенцията за устойчиво енергийно развитие представи данни, според които 65% от необновените сгради са в жилищния сектор и 35% в нежилищния. Като брой 90% са еднофамилни жилищни сгради, но като разгъната застроена площ - многофамилните са на практика над 50 на сто.

"Няма нужда да разчитаме изцяло на чисто финансовия сектор, в много държави в региона, както и в България, има специализирани фондове, които доказаха, че могат да финансират доста успешно енергийна ефективност и устойчива енергия през годините, доколкото виждам развитието на пазара място за такива специализирани фондове има и този пазар става все по-голям и по-голям. Така че подобни фондове, които да миксират техническа експертиза и финансов компонент наистина са едни от играчите на пазара на финансови инструменти за енергийна ефективност, които ще играят основна роля в годините напред", каза Марко Марков, финансов експерт по енергийна ефективност.

Според представените модели на финансиране санирането ще се извършва вече не толкова безвъзмездно, колкото с процент самоучастие. Но преходът ще бъде плавен и с изгодни кредити, обявиха представители на финансовите институции по време на форума.

В момента процесът е абсолютно хаотичен, а състоянието на българския сграден фонд е под всякаква критика и на дъното на всички класации за енергийна ефективност, обяви експертът Юлиан Попов:

"Българските сгради са недопустими, начинът, по който се строи, начинът, по който се обновява, е недопустим. Подобно нещо не би трябвала да съществува в страна, която се нарича европейска страна, а частичното обновяване или санирането на апартамент по апартамент е нещо, което не съществува в друга държава. Това е уникален български патент. Тук там някъде, в някои крайни квартали на Букурещ може да се види нещо такова, в Косово може да се види, в Сърбия не може да се види, дори извън Европейския съюз подобно нещо не би трябвало да бъде възможно, то не трябва да се разрешава и това не е само визуален проблем". 

Едно от решенията според Юлиан Попов е свързването на европейските средства за енергийна ефективност с множество други източници, включително и с личните спестявания на българите. Той предложи около 5 или 10% от средствата в Плана за възстановяване и устойчивост да бъдат заделени за изследователска, аналитична дейност и обучение:

"Защото онова, което направихме с първите 2 милиарда, е, че направихме едно нещо и не знаем какво сме направили. Никой няма информация колко енергия се спестява, какви трябва да бъдат стандартите в Южна България, в Северна България, в различни климатични зони. Тези 2 милиарда лева свършиха някаква работа, но те не произведоха никакъв интелектуален продукт".

А според местните власти, за да върви процесът, е от изключително значение какви изисквания ще поставят общините към собствениците на сградите.

"Привличане на средства и спестяване на разходи, това е интересно. Предполагам, че повечето колеги, които са отговорили, визират привличането на безвъзмездни средства", коментира Антония Новакова от Столичната община.

Репортажа можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43