Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превръзката на Шуберт

Клер Опер лекува с музика пациентите в центрове за палиативни грижи

В един център за палиативни грижи усмивката прониква рядко. Още по-рядко сега, когато пандемията е обрекла на самота последните дни на нелечимо болните. Затова е истинско чудо, когато усмивка озари нечие лице, а пръстите или клепачите на парализираното тяло се раздвижат под звуците на едно нежно виолончело. Изпълнителка е Клер Опер - известна френска виолончелистка и музикотерапевт. Любовта ѝ към благородния инструмент пламва в детството ѝ по време на концерт, а двете дарби, на музикант и лечител, са наследени от майката – балерина, и бащата - лекар.

Клер Опер е завършила Московската консерватория "П.И.Чайковски" и въпреки че със съпруга си пианист и дъщерята цигуларка образуват чудесно трио, сценичната слава далеч не изпълва живота ѝ. Концертите в болницата са лични, във всяка стая, само за един пациент. Лечебната сила на музиката ѝ се е проявила още при първия опит, когато успокоила с музика от Франц Шуберт жена с Алцхаймерова болест, превързвана от лекарите. Под това име - "Превръзката на Шуберт", остава лечебната ѝ дейност. Така се нарича и книгата, в която е събрала дългия си опит на музикотерапевт. Досега пациентите ѝ са повече от 2000. Участвала е и в изследване със 112 болни, за да се разкрие, че музикалната терапия може да намали от 10 до 50% болката и тревожността.

Музиката остава единствена храна за душата на загубилите памет.Благодарността струи от безмълвните лица на онези, които вече са забравили думите. Ако Шуберт ѝ е любимо лекарство, защото е пропит с човечност и съпричастност, както неведнъж е заявявала, репертоарът на Клер Опер е най-широк.Болните обичат и "Лебедово езеро", и "Адажио" от Албинони, и, разбира се, Сюита за виолончело от Й.С.Бах. Стигала е дори до рап и метъл, само и само да докосне живата струя у болните. Защото музиката, както пише в книгата си тя, дори и да не изцелява най-тежките болести, "има силата да проникне в дълбините на всеки човек, за да намери онова, което още е живо и е източник на радост". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01