Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Превръзката на Шуберт

Клер Опер лекува с музика пациентите в центрове за палиативни грижи

В един център за палиативни грижи усмивката прониква рядко. Още по-рядко сега, когато пандемията е обрекла на самота последните дни на нелечимо болните. Затова е истинско чудо, когато усмивка озари нечие лице, а пръстите или клепачите на парализираното тяло се раздвижат под звуците на едно нежно виолончело. Изпълнителка е Клер Опер - известна френска виолончелистка и музикотерапевт. Любовта ѝ към благородния инструмент пламва в детството ѝ по време на концерт, а двете дарби, на музикант и лечител, са наследени от майката – балерина, и бащата - лекар.

Клер Опер е завършила Московската консерватория "П.И.Чайковски" и въпреки че със съпруга си пианист и дъщерята цигуларка образуват чудесно трио, сценичната слава далеч не изпълва живота ѝ. Концертите в болницата са лични, във всяка стая, само за един пациент. Лечебната сила на музиката ѝ се е проявила още при първия опит, когато успокоила с музика от Франц Шуберт жена с Алцхаймерова болест, превързвана от лекарите. Под това име - "Превръзката на Шуберт", остава лечебната ѝ дейност. Така се нарича и книгата, в която е събрала дългия си опит на музикотерапевт. Досега пациентите ѝ са повече от 2000. Участвала е и в изследване със 112 болни, за да се разкрие, че музикалната терапия може да намали от 10 до 50% болката и тревожността.

Музиката остава единствена храна за душата на загубилите памет.Благодарността струи от безмълвните лица на онези, които вече са забравили думите. Ако Шуберт ѝ е любимо лекарство, защото е пропит с човечност и съпричастност, както неведнъж е заявявала, репертоарът на Клер Опер е най-широк.Болните обичат и "Лебедово езеро", и "Адажио" от Албинони, и, разбира се, Сюита за виолончело от Й.С.Бах. Стигала е дори до рап и метъл, само и само да докосне живата струя у болните. Защото музиката, както пише в книгата си тя, дори и да не изцелява най-тежките болести, "има силата да проникне в дълбините на всеки човек, за да намери онова, което още е живо и е източник на радост". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16