Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислав Българинов: Областен управител може да влияе индиректно върху изборния процес

Борислав Българинов
Снимка: БГНЕС

"Бях поканен от министър-председателя. Не знам по чие предложение, предполагам от някой член на кабинета. Аз с господин Рашков бяхме в Бюрото за контрол на специални разузнавателни средства. С господни Янаки Стоилов бяхме в 40-ия парламент, бях член на правната комисия, на която той беше председател", каза за БНР служебният областен управител на Русе Борислав Българинов.

По думите му служебните министри имат много по-отговорна работа, защото нещата трябва коренно да бъдат променени и да започнат от изпълнителната власт, от най-високо ниво.

"Не си мислете, че като съм казал, че няма да има реваншизъм и ще продължа това, което е започнато от предното ръководство на областната управа в Русе, че  в един момента, ако някой, който представлява държавата в региона и има некоректно поведение спрямо закона, няма да бъде уволнен или преместен на друга работа. Така че всички, които работят и се подчиняват на закона ще продължат да работят и да стоят на определените им трудови места, а тези, които имат някакъв проблем със закона или се установят нарушения, или престъпления те следва да бъдат преместени или уволнени", допълни в предаването "Нещо повече" Българинов.

По думите му областният управител и политическото ръководство на областната управа индиректно може да повлияе сериозно на изборния процес и върху резултата от самите избори.

"Той може чрез ръководителите на държавните структури в региона, чрез влияние и назначени свои хора, той може да влияе на тези ръководители, които от своя страна да подготвят своите подчинени да гласуват по начин, който те искат. Аз съм съгласен, че директно върху самия изборен процес областният управител не може да влияе, но индиректно може, така че това е смисълът".

Той заяви, че трябва да се провери защо за някой кандидат на някои места гласуват между 30 и 50%, а на други места гласуват по 3-4%.

"И обратното за други кандидати в две секции се гласува с много висок резултат, а във всички други секции в Русенска област се гласува с нисък резултат. Един прост анализ, който следва да бъде направен, той ще бъде направен и ще проверим дали ОД на МВР ще има смелостта да застане там на място и в изборния ден да установи има ли такива нарушения или няма такива нарушения, да не кажа и престъпления".

На въпрос дали трябва да бъдат сменени и директорите на Областните дирекции на МВР, Борислав Българинов коментира:

"Разбира се, че ръководителите на Областните дирекции на Министерството на вътрешните работи влияят сериозно върху изборния процес и желанието им или нежеланието им да си изпълняват задълженията, или да разпореждат на служителите си води до определени резултати в секциите. Така че аз смятам, че има зависимост за това как се справят областни директори на МВР. Аз не говоря, че трябва да бъдат подменени всички. Това е приоритет на Министерството на вътрешните работи и на министъра и неговото ръководство, но смята, че сериозно влияят директори на ОД на МВР в определените райони по време на изборните процеси", изтъкна служебният областен управител на Русе Борислав Българинов.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09