Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биткойн - добивът на валута, който заплашва околната среда

Копаенето на криптовалута и транзакциите й консумират годишно повече енергия от използваната в Швеция или Нидерландия през 2019 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новината, която предизвика трус на пазарите и доведе до спад в цената на криптовалутата, а именно - решението на главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск компанията да преустанови покупките с биткойн.

Да припомним историята. Годината е 2009. Лице или група хора, работещи под името Satoshi Nakamoto представят на света нещо непознато до този момент - биткойн. Цифрова валута, която се харесва на малка група ентусиасти. Критиците и недоверието са повече, но любопитството нараства, а биткойн започна да се радва на все по-голямо внимание с времето.

През 2016 г. австралийски предприемач твърди, че е създател на биткойн, но не публикува никакво доказателство за това. Така създателят или създателите на криптовалутите остават загадка, но присъствието на този вид средства за разплащане все повече заема място в живота ни. Все още оспорвани, непредвидими, но все по-реални.

“Тесла” преустановява продажбите на автомобили, използвайки биткойн. Ние сме загрижени за бързото увеличаване на използването на изкопаеми горива за копаене на криптовалута и транзакции, и особено за въглищата, които имат най-лошите емисии от всяко гориво. Крипторазплащането е добра идея на много нива и ние вярваме, че има обещаващо бъдеще, но това не може да бъде за  сметка на околната среда”. Това написа главният изпълнителен директор на “Тесла” Илон Мъск в “Туитър” преди дни.

„Резултатът от написаното беше светкавичен - цената на биткойн падна първоначално с повече от 9% и слезе до около 45 хиляди долара“, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Кирил Ганчев, консултант, предприемач с опит в изграждането на криптобизнес в американо-българска фирма.

„Наскоро имаше статия, в която споделят каква е тази енергия, която се използва за “копаенето” на биткойн и я сравняват с копаенето на злато и поддръжката на банковата система. Де факто биткойнът използва значително по-малко енергия, отколкото системата, която е за копаене на злато и банковата система. 

Биткойн, така и останалите криптовалути, се получават чрез процес, наречен добив, или копаене, който се извършва с помощта на мощни компютри, които така или иначе черпят много електроенергия, за решават сложни математически уравнения. Да кажем със стандартни домашни компютри не може да се копае. Използват се специализирани компютри, като всеки от тях струва 7-8 хиляди долара и мощността му е доста голяма“, поясни още Ганчев.

Криптовалутата е дигитална валута, която е децентрализитана и не зависи от никоя държава или банкова система.

И още данни: с производството на електромобили И. Мъск заявява позицията си за опазването на средата, в която живеем, както и за влиянието на копаенето на криптовалута върху климатичните промени. Но сам той притежава криптовалута биткойн.

76% от копачите на  криптовалута заявяват, че използват възобновяема енергия, въпреки че проучване от 2020 показва, че възобновяемата енергия е не 76%, а само 39% от общото им потребление. Най-голям засега е добивът на криптовалута в Китай. Според изчисленията въглеродните емисии от биткойн операциите в Китай се очаква да достигнат до 2024 г. повече от 130,5 милиона метрични тона. Това количество емисии ще надхвърли общото количество емисии на парникови газове на Чешката република и Катар, изчисляват специалистите.

Биткойн добиването в момента е 0.69% от общото потребление на електроенергия в света. Или годишно копаенето на криптовалута и транзакциите й консумират повече енергия от цялата електроенергия, която Швеция или Нидерландия са използували през 2019 г.

С покачване на търсенето или използуването на този вид валута ще се покачва и консумацията на елекрическа енергия и щетите върху околната среда, смята още Ганчев.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Микаел Герстад: Няма срив в украинската армия, но тя може да не си върне отстъпените територии

8000 бойци от Северна Корея са разположени край Курск - вече съвсем близо до района на бойните действия между руските и украинските войски, заяви в четвъртък представителят на Съединените щати в Съвета за сигурност на ООН Робърт Ууд. Ефектът от тях ще е по-скоро политически, отколкото военен, твърдят анализаторите, до които се допитахме...

публикувано на 02.11.24 в 11:57

Чарлс Купчан: Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор

Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор - само това, изглежда, може да убеди Путин да преговаря сериозно за примирие, казва в интервю за БНР преподавателят по международни отношения от Джорджтаунския университет Чарлс Купчан  в коментар на публикация във "Файненшъл таймс". Британският вестник писа, че Русия и Украйна..

публикувано на 02.11.24 в 11:35

Веселин Маринов: Почти унищожихме ореола около всички наши герои от миналото

" Почти унищожихме ореола върху всички наши герои в миналото, които сме имали . Останаха един - двама".  Това заяви пред БНР певецът Веселин Маринов, който има нов - 30-и в творчеството му, албум - "Лесен за обичане".  " Всеки един от нас има своите будители. Всичко е въз основа на възпитанието, което имаме, поставено от нашите учители и..

публикувано на 01.11.24 в 17:49
Латинка Петрова

Латинка Петрова: Всяко време има нужда от будители

"Тъжно ми е, че днес будителството е малко встрани и като че ли повече наблюдава, отколкото участва в процесите ни. Това е тъжно, защото от будители има нужда всяко време . А сега при нас една алиенация се шири навсякъде. Будителите стоят встрани, мълчаливо и не им се приказва. Вероятно са стъписани от простотията".  Това каза пред БНР..

публикувано на 01.11.24 в 15:57
Антъни Блинкън

Блинкън: Има значителен напредък в преговорите за прекратяване на огъня в Ливан

Има значителен напредък в преговорите за евентуално прекратяване на огъня между Израел и ливанската ислямистка организация "Хизбула". Това заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, предаде Франс прес. САЩ работят "много усилено" за постигане на споразумение, което да включва изтегляне на подкрепяното от Иран ливанско ислямистко движение..

публикувано на 01.11.24 в 08:09
Абдулрахман ал Халиди

На Абдулрахман Ал-Халиди е връчена заповед за експулсиране

Вчера служител на ДАНС е връчил на саудитския дисидент Абдулрахман Ал-Халиди заповед за експулсиране . Това го срутва, но същевременно не се е пречупил и се е включил в стачка в Бусманци, която е била заради промяна в правилата за доставки на продоволствия, на необходими за тях неща, както и за посещения.  Това заяви пред БНР Галина Лачева от..

публикувано на 31.10.24 в 12:12

Белла Дамянова, НМД: В цялата държава има само 2 детски психиатрии

Дете, което е обект на насилие, би могло в бъдеще да стане насилник. Въпросът е как още от малки децата биха могли да бъдат подкрепени.  Това заяви пред БНР Белла Дамянова - координатор "Политики за децата" в Националната мрежа за децата, преди днешната конференция "Заедно срещу насилието над деца". " Надежда винаги има . Ние се опитваме да..

публикувано на 31.10.24 в 09:47