С решението на съда беше отменена заповедта на шефа на строителния надзор, с която изграждането на сградата беше спряно през април 2019 г. Това се случи след протести на жители на квартала заради височината и местоположението на сградата. От фирмата-строител "Артекс" също потвърдиха, че продължават строежа.
„Ние сме спокойни, защото съдът се произнесе, а заповедта за спиране беше окончателно отменена. Строежът е законен и съдът също постанови, че разрешението за строеж е валидно до най-малко 19 ноември 2022 година“, каза пред БНР архитект Пламен Мирянов.
„Също така може да се каже, че за тези две години, в които ние сме стояли в съда, те може да се приспаднат за напред предвид, че ние сме спечели делото. Така е според нас и срокът да стане до 2024 година“, допълни Мирянов в предаването „Хоризонт до обед“.
„Съдът в мотивите си стига до точно заключение за валидността на разрешението за строеж“, коментира пред БНР адвокат Милена Гайдарска, представител на инвеститора.
„За нас е категорично ясно, че решение на съда относно срока да разрешението за строеж на сградата „Златен век“ няма“, категорично заяви в ефира на БНР Войслав Тодоров от Инициативния комитет „Лозенец“.
„Имаше становище на първа инстанция. ВАС беше съвсем категоричен, че на първа инстанция неправомерно съдът е изразявал отношение за срока за разрешението за строеж. Говорят се някакви дати, но ВАС в окончателното си решение съвсем категорично казва, че коментирането на срока е извън обхвата на делото и съдът погрешно прави тълкуване докога е срокът за разрешението за стореж. Такова становище трябва да се даде от ДНСК и се надяваме това най-сетне да стане“, посочи още Тодоров.
„ВАС действително казва, че срокът на разрешителното не е предмет на делото, но не е вярно това, което казвате, че са оспорени изводите на първоинстанционния съд“, заяви адвокат Гайдарска.
Този парцел е бил замислен за високо строителство, твърди архитект Пламен Мирянов. Според него е несъстоятелно да се организират протести на жителите на столичния квартал „Лозенец“.
„Не може да има ново оспорване на решението на съда – това е окончателно решение“, уточни в предаването „Хоризонт до обед“ юристът Борис Милчев.
„Това дали има действащо разрешение за строеж е извън предмета на работата на съда. Това и не обвързва ДНСК дали да прави по-детайлна проверка на казуса, тя, напротив, трябва отново да обследва проблема, иначе спекулациите за разрешителното за строеж ще останат, това го казах вчера и в МРРБ", изтъкна Милчев. По думите му ДНСК единствено трябва да прецени има или няма разрешение за строеж.
От инициативен комитет "Лозенец" обаче посочиха, че след като новият началник на ДНСК е архитект Влади Калинов, това не им вдъхва особено доверие в разрешване на казуса в полза на протестиращите граждани.
По-рано днес в ефира на БНР кметът на район "Лозенец" Константин Павлов заяви, че разрешението за строеж на сградата е изтекло още през 2017 година и е необходимо да се вземе от компетентните органи решение за премахване на незаконното строителство.
Още по темата в звуковия файл.
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Сега е..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..