Пещерата Съева дупка се намира на територията на община Ябланица, в близост до село Бресница. Тя е открита преди повече от 200 години. От 1967 година е осветена, облагородена и отворена за посетители.
"Температурата в пещерата е между 7 и 11 градуса, влажността 96 - 99 процента. Дъждовните води минават през скалите и пукнатините, увличат със себе си варовика и така правят тези интересни образувания от тавана към пода - сталактити, от пода към тавана - сталакмити, свързаните пред вас сталактони. В пещерата има и друг вид образувания, наклонения настрани, те се наричат хеликтити. Дълга е 250 метра. Един сантиметър от образуванията се образуват за около 150-160 години. Пещерата е на около 3 милиона години", каза за БНР Георги Георгиев, екскурзовод в пещерата Съева дупка.
Пещерата Съева дупка разполага с няколко зали. Една от тях е уникална концертна зала.
"Тук са изнасяни много концерти - хор "Планинарска песен" е пял, Лили Иванова е пяла, Софийската филхармония е свирила. Правени са сватбени церемонии. Това е най-големия сталактон в пещерата. Неговата обиколка е около 60 метра и по това се съди, че пещерата е на около 3 милиона години. Тук пред вас е интересно образувание, оприличено от посетителите на Дева Мария с Младенеца на ръце", допълни Георгиев.
Деветашката пещера е най-голямата пещера в България, тя се намира в Деветашкото плато.
"Общата й дължина е 2 хиляди 442 метра. На около 40 метра навътре от входа на пещерата има просторна входна зала, чийто размери я правят най-голямата пещерна зала в страната. Вътре в пещерата има два клона, през единия от тях протича река, а другия е сух и топъл и завършва със зала, носеща мистичното име "Олтара". Добрите условия за живот, които предлага пещерата, големите размери, осветление на голяма дълбочина, удобна за отбрана в съседство с извор и река, гори с дивеч, пасища и сред плодородна местност привличат вниманието на човека от най-дълбока древност. В пещерата са налице следи от човешко присъствие още от старокаменната епоха. Пещерата е била засекретен военен обект и до началото на 90-те години на XX век е била използвана за складова база за съхранение на петролни продукти", каза Сабина Миленска от отдел "Туризъм" в Община Ловеч.
Деветашката пещера е известна и с голямото си биоразнообразие. Там се намира най-голямото находище на прилепи у нас.
"Налични са 15 вида прилепи, тук обитават 12 вида защитени земноводни, 82 вида птици, 13, от които включени в Червената книга, 34 вида бозайници, 4, от които включени в Червената книга на България, а 15 в Световния червен списък. Пещерата е от международно значение като убежище на прилепите и е включена като приоритетен обект в списъка на Споразумението за опазване на европейските видове прилепи. Заради размножителния период на населяващите пещерата бозайници е въведен пропускателен режим в двете галерии на пещерата. Водната галерия се затваря за посетители в периода 1 ноември - 1 април, а сухата галерия в периода 25 май - 31 юли. Светлата част на пещерата е отворена за посетители целогодишно", допълни Сабина Миленска.
В Северозападната част на Деветашкото плато се намират уникалните Крушунски водопади. Те са най-голямата туристическа атракция на Община Летница и годишно се посещават от повече от 150 хиляди туристи.
"Крушунските водопади представляват травестинова каскада от поредица водопади, които се формират от Крушунската река, протичайки през бигоров терен", каза Красимир Джонев, кмет на Община Летница.
Една от пещерите в Деветашкото плато е Гарваница.
"Тя е на почти еднакво отстояние от селата Карпачево и Горско Сливово. Представлява най-голямата в България проходна, отвесна дупка, съоръжена с метална обезопасена стълба. Пещерата и до ден днешен предизвиква голямо възхищение в хората, тъй като влизайки човек в тази отвесна дупка усеща прилива на адреналин и косите му настръхват. Ранният пролетен сезон, когато има обилни валежи Гарвацина е възможно да бъде напълнена до горе, 63 метра дълбочина има тя. Цялата тази огромна пропаст се напълва с вода, която се оттича като в сифон с един огромен водовъртеж", допълни Джонев.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..