Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джо Янг Джей пред БНР: Искам да дам на всички хора и на мен самия вяра

Джо Янг Джей
Снимка: личен архив

"Започнах да правя музика, защото мисля, че имам усет да говоря, да изпратя послание към хората, говорейки за това. Ние всички искаме да сме специални, важното в песента са думите и аз искам да споделя моето мнението или чувствата ми с музика, да направя хората по-щастливи или тъжни. Понякога ние имаме моменти, в които искаме да плачем и ни трябва песен за това", каза за БНР Джо Янг Джей, известен с псевдонима Араунд, който живее в столицата на Южна Корея - Сеул.

На въпрос кои са моментите, които го провокират да създава музика Джо Янг Джей отговори:

"Ще споделя пример с една конкретна песен, озаглавена “Чистя стаята си”. Аз наистина почиствах помещението си и открих много ненужни вещи. Има много неща, които се случват в живота ни и те не са само материални, но говорим за чувства - тревоги, за ненужни емоции, както и за други, отнасящи се дори до това какво ядем. Важно е какво ще ядем, но идеята, която искам да споделя е, че има много неща, които не са нужни и важни да стоят в ума ни и живота ни. Това, което искам да кажа на хората е, че трябва да се фокусираме над важните неща в живота! Това е посланието на тази песен и вероятно е отговорът на въпроса ви".

Той сподели, че семейството и приятелите му са важни в живота за него:

"Вярата в самия мен, в хората, в човека постоянно. Искам да дам на всички хора и на мен самия вяра. Може би е трудно да вярваме в човек, защото няма гаранция, но да, доверие. Доверието е важно - доверие в мен и в хората, в личностите. Друго важно за мен е здравето, любовта, любов към партньора и семейството. Това са важните неща. Имаше една ситуация, момент - аз бях в метрото и видях поема.Нямаше име на автор на поемата. Тя просто ме вдъхнови. Понякога идеи идват от приятелите ми, говорейки и споменавайки дори думи като “какво ще ям”- това ме вдъхнови и написах песен с това заглавие и текст. Заглавието е Магия - това е магията, която ме кара да се чувствам добре. Написах тази песен, когато бях в метрото и видях една поема. Не помня точния момент, но се говореше за сладолед, сладък и студен и аз почувствах студа през лятото. Усетих как хората могат да се почувстват добре само при мисълта за нещо, за някого, за любовта. Представата за любимия човек, човекът, когото харесвам, само представата за тях, мисълта за тях, ме кара да се чувствам добре. Да, това е мечтата, тази мисъл имам предвид", допълни в предаването "Закуска на тревата", Джо Янг Джей.

Джо Янг Джей                                      Снимка: личен архив

По думите му промотирането в социалната медия не означава да е онлайн:

"Аз мога да пея на улицата в ключови места или университети, с банери за промотирането. Как социалната медия помага на артиста. А мисля, че едно от големите неща е, че независимо че съм в Корея и не пътувам в момента, много от феновете са от чужбина - Филипини, Европа, Нова Зеландия. Това е големиян акцент на социалната медия и промотирането в нея. Когато използвам Фейсбук, Истаграм, Тик Ток, YouTube - успявам да добавя много фенове от чужбина. В Корея също ме откриват в интернет. Социалната медия ми помага, защото много чуждестранни фенове ме откриха. Корейските последователи са по-запознати с музиката ми и ме следват само заради нея - те са в Истаграм, Саунд Клауд, Мелон - платформа за музика от типа на Спотифай. Последователите във фейсбук са привлечени повече от личността ми, като певец, но също и като човек". 

Той има магистратура по дигитална музика, но прави своите песни с акустична китара. 

"Обичам звука на акустичната китара от дете. Свирих и бях развълнуван и обичах да свиря на китара. Чувствах се комфортно да пея, да пиша и свиря. Обичам звука на китарата и се превърнах в композитор и автор на песни и я предпочетох повече от хип-хоп. Не изоставих рапа, но обичах китарата и звученето й повече. Понякога правя и дигитални озвучавания като в песента ми “врум врум”.

Повече можете да чуете в звуковиа файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30